Śmierc bliskiej osoby to zawsze ciężkie chwile. Wiąże się to z refleksjami na temat nieuchronności śmierci. Osobie zmarłej należy się godny pogrzeb. W ten sposób, wedle tradycji oddaje się pamięć bliskim zmarłym.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą różne obyczaje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po nieboszczykach.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z przyziemnym życiem są kwiaty – uznawane za symbol przemijania. Wspólnym czynnikiem, który żałobnicy składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Kto przygotowuje wiązanki pogrzebowe?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym zdaniu odrobina prawdy? W naszej kulturze przyjęło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelkich. Ważne wydarzenia, rocznice zazwyczaj ozdabiane są kwiatami.

Podobnie sprawa ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być wyrazem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Symbolizują one również pustkę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po pewnym czasie więdnie – zatem wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter także metaforyczny. Symbolizują cykl ludzkiego życia, którego nieodłączną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zlecenie tworzą kwiaciarnie. Kompozycje stosowane na pogrzebach charakteryzują się wyważoną kolorystyką. Ma to dodatkowo motywować do zadumy.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych wymiarów. Na grobach składane są zarówno niewielkie wiązanki pogrzebowe, jak również złożone kompozycje. Występuje też tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Które kwiaty najlepiej sprawdzają się przy wieńcach pogrzebowych?

Do kreowania wieńców pogrzebowych najczęściej wykorzystuje się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest całkiem kompleksowym procesem, który wymaga od twórcy dokładności. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły bądź półokrągły kształt i tworzone są na floretach lub iglastych gałązkach.

Do uformowanego podkładu mocuje się rośliny – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, rozmiarem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można złożyć na grobie, ale też umieścić do wazonu.

Jak długo powinny leżeć kwiaty po pogrzebie?

Jednym z efektów pochówku, jest zasypanie trumny kwiatami. Jak długo powinny one w ten sposób ozdabiać grób?

Jest tradycja, która mówi o czasie 6 tygodni. Inne głosy mówią o czterech tygodniach. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez ciągłego dostępu do wody po znacznie krótszym czasie zaczynają więdnąć.

Z przyczyn praktycznych zatem, pozbycie się kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje przeważnie szybciej niż nakazuje tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach rodzina podejmują się posprzątania grobu i doprowadzenia go do porządku po uroczystościach pogrzebowych.