Dziki znane są ze swoich ogromnych gabarytów i siły. Mimo, że ich naturalne otoczenie stanowią lasy, nieraz można je spotkać w pobliżu miejsc zamieszkanych przez człowieka. Trzeba na nie uważać, ponieważ mogą być niszczycielskie dla naszych upraw.

Dziki plądrujące sady czy ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu pożywienia wparowują na działki siejąc popłoch. W zasadzie jedynie ogrodzenia betonowe efektywnie je powstrzymują.

Co można zrobić aby zabezpieczyć swój majątek przed żywiołem jakim są dziki? Oto parę metod.

Jak zatrzymać dzika?

Za najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia swojej(go) terenu uznaje się ustawienie odpowiednich urządzeń barierowych. Istnieje wiele typów barier. Żeby w sposób porządany postawić się dzikom ogrodzenie musi być wytrzymałe.

Dlatego, gremialnie w obszarach intensywnie zalesionych stosuje się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich sforsować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe efektywnie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Napięcie elektryczne pozwala odstraszyć dzika i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego typu ogrodzeń uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi przecież o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Jak bezpiecznie obchodzić się z dzikiem?

Przy spotkaniu z dzikiem najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju. Niewątpliwie nie jest to łatwe zadanie, jednak utrzymanie emocji w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu.

Trzeba unikać zamaszystych ruchów i krzyku. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Głośne odłosy mogą być pomocne w wyganianiu zwierzęcia.

Profilaktyka i bezpieczeństwo przede wszystkim – jak zapobiec wizycie dzików w ogrodzie?

Kiedy mieszkamy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) działanie uprzedzające pozwoli nam w przyszłości uniknąć potencjalnych strat.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać jedzenia na zewnątrz. Zapachy mogą kusić dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie radzić z wszelkimi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są zapory. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej akuratne. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z specjalistą. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni typ ogrodzenia, ale także je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają odporoność, która pozwala im trwać latami.