Sznurek jest czymś, co możemy spotkać najczęściej w naszych ubraniach, w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Ale czy patrząc na sznurek kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony i i dlaczego?

Dlaczego używa się końcówki do sznurka?

Przede wszystkim z uwagi na wygodę takowego rozwiązania. Nie chcielibyśmy przecież, aby w ulubionej spódnicy, trzeba było co rusz szukać zakończenia sznurka, żeby móc ją założyć. Albo wkładanie przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie mają twardej końcówki. Zastosowanie końcówek do sznurka ma dwie podstawowe zalety: zapobiega niszczeniu się sznurka oraz zdecydowanie zwiększą komfort użytkowania ubrań lub akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Typy końcówek

Nie nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, są podzielone nie tylko ze względu na materiał ale również zastosowanie. Wszystko bowiem zależy, jak będą używane, ponieważ, jak wspomniano powyżej, można je spotkać w wielu częściach składowych naszych ubrań – w butach, plecakach, spodniach albo kurtkach. Końcówkówki z reguły mogą być metalowe albo plastikowe.

Od czego zależy dopasowanie końcówki do sznurka?

Dopasowanie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Są one metalowe lub plastikowe zatem podział jest stosunkowo łatwy:

  • plastikowe końcówki do sznurków stosuje się częściej w przedmiotach dla dzieci – głównie z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, lecz także przez fakt, że plastik nie jest tak twardy jak metal, co minimalizuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są częściej wykorzystywane w akcesoriach męskich a także damskich, szczególnie w tych bardziej eleganckich. Prezentują się ładniej oraz mogą stanowić element ozdobny dla całej kreacji.