Gorące dni w Polsce coraz częściej są niełatwe do zniesienia. Wiele osób staje przed decyzją o kupnie klimatyzatora, chcąc choć w niewielkim stopniu odetchnąć przed wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest przesadnie gorący, ale upały nie są wyjątkowym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Montowanie klimatyzacji w domu stało się zjawiskiem tak powszechnym, że ceny klimatyzatorów znacznie spadły, dzięki czemu coraz więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej wybrać? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Czym jest klimatyzator? 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora lub miejsca instalacji, jego zadanie jest jednakowe – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom działanie klimatyzacji jest w miarę nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest czerpane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary transportowane do sprężarki. Celem sprężarki jest podniesienie jego temperatury i ciśnienia, a później w skraplaczu przekazuje ciepło. Kolejnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie szybko spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że zasada jego działania jest analogiczna do funkcjonowania lodówki. Część urządzeń ma funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, dzięki czemu w zimniejsze dni można dogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Czy warto zainwestować w klimatyzację?

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu klimatyzatora trzeba przeanalizować wszelkie wady i zalety. Wiele osób sądzi, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej plusów niż wad. Najistotniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to główne i najważniejsze zadanie klimatyzatora, czyli wyregulowanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator reguluje również wilgotność. Nie należy zapominać, że wysokie temperatury i przesadna wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi czy układu oddechowego. Wiele współczesnych klimatyzatorów jest w pełni zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej zaprogramowane parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – istotną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została również w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr istotny szczególnie dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa funkcja, którą mają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Wady instalacji klimatyzatora w domu

Z całą pewnością klimatyzator, jak i inne urządzenia oprócz korzyści ma również pewne minusy. Wiele ludzi bezpodstawnie martwi się o zagrzybienie urządzenia, które będzie rozsiewać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeśli właściciel klimatyzatora okresowo dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród minusów klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator ostatnio stał się o wiele tańszy, ale mimo to nie jest to mały wydatek. Także koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia należy okresowo zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Ważne są również jego przeglądy, aby długo i sprawnie funkcjonował.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo sporo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i mobilny.

Klimatyzator – jakie są typy?

Na rynku w ofercie jest dużo wersji klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka typów:

 • Klimatyzator typu split – jest to bez wątpienia najpowszechniejszy klimatyzator. Składa się on z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich powszechność bierze się stąd, że są wydajne i nie za głośne. Wymagają one także stosunkowo niewiele miejsca na montaż.
 • Klimatyzator typu multisplit – są to klimatyzatory, które mają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Pozwala to na obsługę wielu pomieszczeń przez jeden system.
 • Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie na stałe montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – najczęściej taki klimatyzator posiada kółka. Minusem tego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie najczęściej montowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – zaletą tego rozwiązania jest dokładne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jeden klimatyzator może schładzać kilka pomieszczeń za pomocą kanałów.
 • Klimatyzator okienny – jest to dawna odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa wskazuje instalowane są w oknie, niestety wadą jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora jest zależny od kilku czynników. Warto przemyśleć powierzchnię, liczbę pomieszczeń, oraz budżet. Bez wątpienia warto przemyśleć także posiadanie odpowiedniego miejsca na montaż. Ważnym czynnikiem są również ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest duży asortyment klimatyzatorów także takich dostosowanych do przestronnych pomieszczeń biurowych. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do zakupu takiego urządzenia, można przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora przenośnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.