Styl loftowy, innymi słowy nazywany industrialnym swój początek zawdzięcza XVIII wiekowi, kiedy to firmy ubezpieczeniowe narzucały minimalizowanie ryzyka związanego z pożarami czy remontami. Tak powstały pierwsze, przemysłowe budynki. Surowe bryły z gigantycznymi oknami. Ten prosty wygląd stał się później podstawą oraz fundamentem do budowy apartamentów industrialnych. 

Końcem XIX wieku, gwałtowny rozwój oraz zapotrzebowanie na budowę większych pomieszczeń przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zajmowanie obszarów poza metropolitalnych. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne lokale zmieniły się w miejsce artystycznych przedsięwzięć. Stare magazyny i fabryki pełne światła, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niewysokimi czynszami stały się miejscem idealnym dla młodych artystów. Dzięki swojej kreatywności i wyobraźni potrafili oni przekształcić pofabryczne pomieszczenia w wygodne mieszkania, które często spełniały również rolę ich pracowni.  W jednej z takich lokalizacji swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długi czas była centrum artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego czasu lofty kojarzą się z życiem artystycznym i są symbolem twórczej swobody. 

W latach 80tych surowy styl spodobał się architektom, którzy wykorzystali go w najdroższych apartamentach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, odkryte przestrzenie, ogromne okna zachwyciły bogatych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej strukturze świetnie wkomponowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem lat uległa zmianie nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, ale również jego jakość a styl industrialny uzyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| niedługa. Za symboliczną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, niegydysiejszą lampiarnię, budynek będący własnością zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, przystosowany do nowej roli mieszkaniowej. 

Styl industrialny – jakie są jego cechy

We wnętrzach loftowych królują surowe materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Idealnymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym odrębne role mieszkaniowe się ze sobą łączą, dlatego kuchnia, salon i sypialnia to często łaczna przestrzeń. 

Biele, beże, szarości to barwy, które rewelacyjnie odnajdą się w loftowych pomieszczeniach. Ściany mogą zostać zaaranżowane w nich na wiele możliwości, zaczynając od pokrycia ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Wyjątkową uwagę powinno się zwrócić na aranżację podłogi. Decydując się na podłogę w barwach drewna lub betonu uzyskamy widowiskowy rezultat. Dla przełamania prostosy wystroju warto zastanowić się nad wyborem mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Wykonane są one z połączenia prostych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, przez co perfekcyjnie korespondują z surowością pomieszczeń i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz minimalne wykorzystanie detali dekoracyjnych. 

Wspominając o stylu industrialnym nie można pominąć metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wybrać do swoich pomieszczeń metalowe dodatki, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa lubi przestronne pomieszczenia. Jasne kolory uatrakcyjniają pomieszczenie i powodują, że będzie się ono wydawało bardziej rozległe. W stylu loftowym godnym polecenia wyjciem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono wrażenie rześkości oraz nowoczesności. 

Aby uzyskać efekt otwartej przestrzeni należy ograniczyć niezbędne fragmenty wnętrza do absolutnego minimum. Dużych rozmiarów okna, pozbawione firan i zasłon nadadzą wnętrzu specyficzny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe zastosować, aby nadać industrialny styl naszemu wnętrzu?

Meble loftowe można zastosować w dowolnym mieszkaniu, aby wydobyć z niego nieco industrialnego stylu. Wystarczy kilka drobnych trików a rezultat zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Postawiona na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są idealnym wyborem. Stalowe meble świetnie odnajdują się w każdym wnętrzu. Ze spokojem można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience. 

Siła stylu loftowego tkwi w możliwości dostosowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze wyglądał powinnosię ograniczyć do minimum wykorzystanie mebli a użyć dodatki wysokiej klasy.

Meble loftowe należy ograniczyć do stosownego minimum, dlatego warto postawić na rzeczy wysokiej klasy. Bardzo często w loftowych aranżacjach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to bardzo dobre rozwiązanie, aby mieszkaniu nadać swoisty, industrialny klimat. 

Styl loftowy bazuje także na designerskich dodatkach. Chętnie wykorzystywane są tutaj poduszki o oryginalnych fakturach, kapy czy skórzane dywaniki. 

W projekcie wnętrz mieszkania w stylu industrialnym powinny zostać zastosowane przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej atrakcyjne jest oświetlenie, ale również garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – kto się w nim odnajdzie ? 

Osoby indywidualne, które cenią sobie swobodę, dystans, są twórczy i nie boją się eksperymentów świetnie odnajdą się we wnętrzach w stylu loftowym. Na wnętrze w stylu industrialnym stawiają głównie śmiałe, w młodym wieku i oryginalne osoby. Z całym przekonaniem styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy kochają modę i nowoczesne trendy. Cięzko przyrównać jakiś inny styl, który aktualnie posiadałby większą popularność niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego wskazane jest eksperymentować z różnymi zabiegami stylistycznymi przy wystroju wnętrz. Proste wnętrze industrialnego pomieszczenia skutecznie można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem mieszkania lub domu.