W coraz większej liczbie miejsc można spotkać salony świadczące zabiegi kosmetyczne dla zwierząt. Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej pielęgnacji czworonogów pojawiły się też nowe gałęzie ekonomii. Jedną z nich jest grooming – psi fryzjer Bytom.

Psi fryzjer to usługi, które gwarantują naszym pupilom piękny i zdrowy wygląd. Ponadto, warto wspomnieć, że psi fryzjer zajmuje się w praktyce także kotami. Co więcej, jego praca nie polega jedynie na strzyżeniu, a niejednokrotnie na całościowej pielęgnacji pupila.

Usługi psiego fryzjera nie są jednak na każdą kieszeń. Wynika to z kilku elementów, które tworzą finalną cenę wizyty.

Co konkretnie robi psi fryzjer?

Psi fryzjer przede wszystkim zajmuje się pielęgnacją zwierząt. Czyści je i odrobacza. Zadaniem psiego fryzjera jest równe i eleganckie przystrzyżenie sierści zwierząt. Stosuje on do tego szereg instrumentów, często dość kosztownych.

Psy i koty, które odwiedzają salon groomera poza strzyżeniem sierści, mogą też liczyć na inne zabiegi. Psi fryzjer czyści i obcina sierść w miejscach trudnodostępnych. Psu sprawdza się i pielęgnuje okolice oczu i uszu, odbytu i genitaliów.

Poddawane są też one usługom odkażania. Dokładne oglądnięcie skóry zwierzęcia pozwala psiemu fryzjerowi w pełni oczyścić ciało pupila z wszelkich niepożądanych elementów.

Jednym z bardziej dochodowych aktywności groomera jest szykowanie zwierząt na pokazy. Jest to przy tym jeden z częściej wykonywanych zabiegów.

Większość gości groomera to rasowe psy. Posiadając odpowiedni rodowód, nie tylko sporo kosztują, ale też muszą być pielęgnowane w odpowiedni sposób.

Właściciele takich zwierząt, często traktują je jako inwestycję. W związku z tym jeżdzą z nimi na pokazy. Na tego typu wystawie pies musi prezentować się perfekcyjnie. Właśnie pod kątem takich wydarzeń przygotowuje pupile psi fryzjer.

Nie ma też wątpliwości co do tego, że właścicielami psów rasowych są zazwyczaj osoby majętne. To kolejny argument wyjaśniający relatywnie wysokie ceny wizyt u groomera.

Teoria i praktyka – żyjemy w erze wiedzy

Psi fryzjer powinien posiąść wiedzę z wielu dyscyplin. Jest to wiedza akademicka z zakresu weterynarii, dermatologii zwierzęcej czy behawiorystyki. Dzięki odpowiedniemu zapleczu groomer jest w stanie dogadać się z każdym pupilem.

Psie rasy potrafią różnić się od siebie diametralnie. Wobec tego od groomera oczekiwane jest podejście, które pozwoli mu zapanować nad każdym zwierzakiem. Jest to istotne, gdyż psy czesto buntują się kiedy próbuje się wykonywać im zabiegi kosmetyczne czy choćby umyć.

By zostać groomerem konieczne jest ukończenie właściwych kursów. Jednak prawda jest taka, że w tym zawodzie człowiek cały czas się uczy.

Czas poświęcony na przyswajanie wiedzy i doświadczenia, również sprawia, że psi fryzjer ma prawo by oczekiwać wyższej zapłaty.

Prowadzenie firmy też kosztuje

Komentując ceny określonych produktów lub usług często zapomina się istotny czynnik jakim są koszty prowadzenia działalności.

Właściciel salonu musi opłacić lokal oraz go wyposażyć. Narzędzia do pielęgnacji psów potrafią osiągać wysokie ceny na rynku. Ponadto dochodzi konieczność opłacenia pracowników.

Reszta, która zostanie po odjęciu wszystkich kosztów jest zarobkiem pracodawcy. Od tego zarobku oczywiście należy odprowadzić podatek.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, cena, jaką życzy sobie za swoje usługi psi fryzjer nie wydaje się zawyżona, a rozsądna i uwzględniająca rzeczywistość.