Każdy, kto przynajmniej raz remontował łazienkę musiał wybrać odpowiednie płytki. Warto pamiętać, że jest to zakup na wiele lat, z tego powodu musi być dobrze rozważony. Aby takie płytki odpowiednio służyły przez dłuższy czas, powinny być dobrej jakości. W przypadku łazienki istotne jest, aby kierować się nie tylko wyglądam, ale także właściwymi parametrami, przez wzgląd na wysoką wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie należy się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Gres w łazience – czy jest to dobre rozwiązanie?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanka gliny, krzemienia oraz innych składników. Remontując łazienkę można wybrać gres szkliwiony, który jest bardzo łatwy do czyszczenia. Należy z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, a także tym, że nie przepuszczają wilgoci. Na rynku jest duży wybór płytek gresowych wyróżniających się się różnymi parametrami. Jest to surowiec idealny do wykończenia łazienki, pod warunkiem, że wybierzemy taki o dobrych parametrach.

Jakie płytki z terakoty będą najlepsze do łazienki?

Terakota robiona jest z wysokiej jakości gliny. Warto, że parametry techniczne płytki z terakoty są znacznie gorsze. Mimo wszystko są one twarde, odporne na tarcie, ale silniejsze uderzenie może spowodować pęknięcie. Warto wspomnieć, że nie są one śliskie, co idealnie się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Aczkolwiek, wadą tych płytek jest to, że są mocniej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była niezwykle popularna w Polsce, zanim na rynku pojawił się gres.  Terakota posiada kilka stopni ścieralności, co pozwala dopasować odpowiedni materiał jeśli chodzi o przeznaczenie, czy pomieszczenie. Przewagą terakoty nad gresem jest na pewno to, ze ma ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota zazwyczaj kładziona jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana również na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się odpornością na mróz.

Glazura – co to jest?

Glazurą nazywa się płytki, które wykonane są z kaolinu. Glazura Otwock jest surowcem, którego na pewno nie poleca się układać na podłodze. Wyróżnia się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazurę pokrywa się niewielką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w czyszczeniu środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale tylko na ścianach. Jest to surowiec, wykorzystywany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie. 

Jakim materiałem najlepiej wykończyć łazienkę?

Najistotniejszym kryterium przy wyborze płytek do łazienki powinno być miejsce ich położenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest zalecana na podłogach. Warto także rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, a więc płytki nie powinny być zbyt śliskie. Oczywiście wybierając płytki, należy szukać pasujących do stylu łazienki. Na rynku jest tak szeroki wybór, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Warto wybrać się do sklepu, w którym profesjonaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca są się prawie w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków a także w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli posiadamy wiedzę na temat płytek, i wiemy czego poszukujemy można je zamówić także przez internet.