Do naszego kraju przyjechało już 1,758 miliona osób, które pochodzą z Ukrainy. Czy Polski rynek pracy jest gotowy? Okazuje się, że rynek pracy w Polsce jest w stanie wchłonąć 700 tysięcy pracowników pochodzących z Ukrainy. Prowadzący firmę musi pamiętać że pracownicy są zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Europa oferuje wsparcie Ukrainie

Wiele krajów Europny deklarują pomoc przyjeżdżającym z Ukrainy. Na ten moment przejścia między krajami działają bez zmian. Niemniej jednak eksperci apelują aby uprościć procedury dla Ukraińców. Warto też wspomnieć iż w województwach lubelskim i podkarpackim mają powstać ośrodki dla uciekających. W ośrodku będą mogli uzyskać informacje na tematy prawne i logistyczne, w jakie miejsce mogą pojechać, celem dopełnienia formalności i formalizacji swojego pobytu w Polsce.

Rynek pracy w Polsce stoi otworem

Wystarczy spojrzeć na historię gdy po sfałszowanych wyborach na Białorusi Polska udzieliła pomocy ok. 20 tysiącom uchodźcom z Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, inni z kolei wystąpili o ochronę międzynarodową, a kolejni przyjechali do Polski na podstawie akcji Poland Business Harbour. Dokładnie o taką pomoc będą się ubiegać osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Nie da się też ukryć że nasz kraj jest dla uchodźców z Ukriany pierwszym wyborem. Nasz kraj przez to musi zadbać o odpowiednią strategię, która pozwoli nam w bezpieczny sposób przyjąć Ukraińców. Aktualnie po Polski przyjechało ponad 1,5 miliona uchodzców, niemniej jednak łącznie może być ich 3 miliony.

W jakich miejscach osoby z Ukrainy znajdują zatrudnienie w naszym kraju?

Od lat Ukraińcy przyjeżdżają do Polski aby podjąć się pracy.

Niemniej najczęściej są oni zatrudniani w firmach budowlanych czy też produkcyjnych. Możemy jednak zaobserwować że coraz częściej osoby z Ukrainy zatrudniają się też w innych sektorach, czyli na przykład gastronomia, hotelarstwo, usługi a także handel. Dodatkowo wzrasta też liczba wysoko wykwalifikowanych specjalistów z Ukrainy. 

Jak Polacy postrzegają Ukraińców w pracy

Niestety często praca wykonywana przez Ukraińców może wiązać się z wieloma negatywnymi stereotypami. Źródłem ich są między innymi zaszłości historyczne. Jest to nieprawdziwy stereotyp. Pamiętajmy też, że pracownicy ze wschodu najczęściej podejmują się zawodów deficytowych, czyli takie, w których jest zapotrzebowanie na pracowników. Pozytywnie wpływa to na nasz rynek pracy. Nie da się też ukryć iż zatrudnieni ukraińscy pomagają wielu branżom. Dzięki nim nasi przedsiębiorcy łatają luki w zatrudnieniu. Przez co polacy nie muszą obawiać się że pracownik pochodzący z Ukrainy zabierze mu stanowisko.