Wedle powszechnej opinii dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej powierzchni, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana i obszerna. Dach nie jest bowiem jedynie paroma dachówkami, a znacznie rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu części. Wśród nich są elementy wewnętrzne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz biorąc, jest to swoistego rodzaju szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach charakteryzuje się dużą powierzchnią. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o jakich należy pamiętać, gdy samodzielnie budujemy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Przy okazji jest to rozwiązanie bardzo tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie pokusić.