Większość osób znajdujących się w domach wolnostojących korzysta z pieców ogrzewanych najróżniejszymi typami paliw opałowych. Na rynku jest ich wiele, z tego powodu osobom nie interesującym się tym tematem może być bardzo ciężko wybrać coś dla siebie. Chociaż obszerny wybór z początku wydaje się być uciążliwy, to w rzeczywistości nie jest to tak trudne. W tym tekście dowiesz się wszystkiego na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Źródło: http://marko24.pl/ekogroszek/.

Pellet – właściwości

Pellet to granulat drobnej wielkości w kształcie walców albo malutkich kulek. Jego wymiary to zazwyczaj 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z bardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie domu. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – do ich produkcji wykorzystuje się odpady z drewna bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Właściwości ekogroszku

Ekogroszek to typ paliwa stałego uzyskiwany z węgla kamiennego. Aby uzyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w przeciwieństwie do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a także łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziarenek waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości spośród dostępnych typów paliw. Pozostawia niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednak zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie został podrobiony. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane produkty, które są mieszanką niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi domieszkami.

Paliwo opałowe – co wiedzieć, zanim kupisz? Łódzkie i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego nim zdecydujesz się na kupienie pelletu – sprawdź szczegółowo ofertę danej firmy.