Energia cieplna służy do ogrzewania budynków i wody użytkowej. Obejmuje ona zazwyczaj największą część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i doprowadzana do budynku za pomocą różnych metod i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie występują typy systemów grzewczych?

Źródła energii cieplnej

Do źródeł energii cieplnej zaliczamy: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym wyróżniają się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną bądź ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można zdobyć za darmo aż w 75 %  ze środowiska, tylko pozostałe 25% trzeba kupić w postaci energii elektrycznej. Uzyskiwanie energii cieplnej ze środowiska to morze korzyści. Przy tym typie ogrzewania nie wytwarza  się dwutlenek węgla, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niskie, nie jest się uzależnionym od dostawców energii. Bardzo ważne jest tu korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz solidna termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wytwarza bardzo niskie ilości CO2 w porównaniu do pozostałych źródeł kopalnych, podczas spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga składowania. Stosowanie gazu można dowolnie zestawiać z odnawialnymi źródłami energii. Urządzenia grzewcze wykorzystywane do gazu nie zajmują dużo miejsca.
  • olej opałowy – posiada wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy z powodzeniem można łączyć z odnawialnymi źródłami energii. W czasie trwania niskich cen warto zrobić spory jego zapas i dzięki temu sporo zaoszczędzić. Żeby korzystać z oleju opałowego niezbędne jest dzierżenie dużego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także sprawny system przeciwpożarowy a także ochronę przed wodą.
  • energia słoneczna – jest darmowa oraz niewyczerpalna, nie wytwarzadwutlenku węgla, można ją dołączyć do uprzednich źródeł energii cieplnej. By korzystać z energii słonecznej należy posiadać miejsce odpowiednie dla kolektorów. Istotne by było ono ciągle nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy zainstaluje się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – idealnie sprawdza się jako dodatek do innych sposobów ogrzewania bądź jako jedyne. Stosowanie tylko prądu jako źródła ogrzewania odbywa się wyłącznie w budynkach okresowegopobytu jak np. domki letniskowe bądź tam, gdzie instalacja innych rozwiązań jest niemożliwa lub nieopłacalna. Plusami są tutajniewielkie koszty instalacji oraz sprzętów. Maszyny takie nie wymagają też zbyt wielepowierzchni. 

Ekologiczna energia w Twoim domu

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, jakie tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych dóbr wyczerpują się a co za tym idzie ich koszty stale wzrastają. Należałoby zainteresować się energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, mogącą uzupełnić albo zupełnie wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii wliczają się między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Aby w pełni wykorzystać potencjał tych niewyczerpalnych źródeł energii potrzebna jest nowoczesna technologia. Zaawansowane technologie systemów solarnych oraz pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na korzystanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko wartość ekonomiczna ale teżwartość ekologiczna.

Jakie rozwiązania grzewcze znajdziesz na rynku?

Na system grzewczy składają się takie rzeczy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja a takżepłynne rozdzielenie do poszczególnychpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, trzebadobrać do niego dopasowany system grzewczy. Wliczają się do nich m.in.: 

  1. kotły olejowe – w nowych kotłach zastosowane jest prawo kondensacji. Oznacza to że oprócz spalanego paliwa,używane jest również ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej pozostawało niewykorzystane.
  2. kotły gazowe – to  praktyczniebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to systemy grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp opiera się na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. kotły elektryczne – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie wymagają dużo przestrzeni, zazwyczaj są w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani dwutlenku węgla. Źródłem ciepła jest w nich zazwyczaj grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed kontaktem z wodą. Ilość grzałek w kotle ma wpływ na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy budynek.Systemy te są całkowicie bezobsługowe i bezkosztowe w użytkowaniu.

Obojętnie jakie rozwiązanie wybierzemy, wskazane jest dbać o dobry stan maszyn poprzez cykliczne serwisowanie, świetnym rozwiązaniem będzie przykładowo serwis vaillant. Decydując się na system grzewczy do budynku, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na sprawy kosztowe ale równieżzwiązane z ekologią.