W natężeniu ciągłych zmian, momentami ciężko jest się połapać w panujących przepisach. By nie popełnić błędów warto wydelegować wykonanie tego rodzaju usług profesjonalistom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie zdolna pomóc nam w wybraniu najskuteczniejszej drogi do rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie jedynie dbałość o właściwy przebieg procesu. To także reprezentowanie naszych spraw przed instytucjami. Warto w związku z tym znać podstawowe pojęcia, z którymi można udać się do zawodowców.

Kto rozlicza się z wykorzystaniem PITu 36

Sposób rozliczenia oraz źródła, z których uzyskane zostały dochody determinuje, z którego formularza powinniśmy skorzystać – w razie wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy uzyskiwali zarobki samodzielnie. Innymi słowy – kierowali swoją własną działalność gospodarczą bez osób trzecich.

Także osoby, które uzyskiwały przychody z racji obrotu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobowiązane do złożenia formularza PIT 36.

Inną grupą, która do zamykania roku rozliczeniowego wykorzystuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest potrącany już w danym miejscu. Jeśli jednak w systemach rozliczania w określonych krajach są różnice, wtedy należy dopłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie powinniśmy się udać w celu rozwiązania wszelkich nieścisłości.

Także zarobki generowane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania odpowiedniego formularza. Wszelkie normy są klarownie przedstawione w ustawie. W związku z tym księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć kłopotów z interpretacją dokumentów.

Czym jest PIT 37?

Najczęściej stosowanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość osób zatrudnionych na etacie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Także osoby wykonujące dane zlecenia zobligowane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w urzędzie warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Formularz PIT 37 prezentuje dochody uzyskiwane z wielu źródeł. Warunkiem jest by dochód był uzyskany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na ciągłym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo świadczonych usługach.

Ponadto PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także trzeba tu przedstawić.

Komu zlecić rozliczenie PIT?

Mimo jasno podkreślonych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo podobnych cech. Przede wszystkim regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich użyciu rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych ulg i przekazania 1% podatku na fundacje pożytku społecznego.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie zrobione należycie warto zlecić rozliczenie fachowcom, których branżą jest księgowość Pruszcz Gdański.