W ostatnim czasie coraz częściej można z każdej strony usłyszeć dyskusje na temat tego, które rozwiązanie jest korzystniejsze i bardziej wydajne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, sprawa ta nie jest w żaden sposób przejrzysta i niezwykle trudno stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Dobrze jest jednak zapoznać się z ich charakterystyką i wybrać taki rodzaj ogrzewania budynku, który pasuje do Twoich oczekiwań oraz wymagań. 

Czym charakteryzuje się pellet, a czym ekogroszek?

Pellet drzewny jest nowoczesny i ze wszech miar ekonomiczny. Wszystko dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnorakich odpadów, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się nade wszystko jego wydajność, ale również oferowaną przez pellet ekologię – nie wpływa on w znaczący sposób na naszą planetę, w przeciwieństwie do trochę bardziej archaicznych rodzajów ogrzewania budynków. 

Ekogroszek hurt jest natomiast paliwem stałym, które zostało wyprodukowane w formie niewielkich kulek – stąd zresztą jego nazwa. Rozwiązanie to cechuje się nade wszystko dużą kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można również narzekać na ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, ta jest bowiem niewielka.

To tylko i wyłącznie Twoja decyzja

Reasumując – nie można zdecydować, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod licznymi względami w zasadzie nie ma między nimi różnic, uzupełniają się także w zakresie plusów i minusów. Z tego powodu niezwykle trudno wybrać zwycięzcę tych zawodów. Zanim zdecydujesz się na dany rodzaj ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i na ich podstawie wybrać: pellet czy ekogroszek?