Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek nad wymianą okien, albo rozpocząłeś projektować dom i musisz wybrać które ramy okienne wstawić, to ten artykuł jest dla Ciebie. Na pewno jesteś świadomy, że na rynku znajdziemy różne rodzaje okien. Dzielimy je ze względu na styl montowania, otwierania i przeznaczenie, albo na materiał z jakiego są zrobione. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na surowcu i sprawdźmy, jaki produkt jest dla Ciebie lepszy.

Styl rustykalny i okna z drewna, czy nowoczesny z oknami z plastiku?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób wytwarzania zakupisz je jedynie w typowych rozmiarach. Najczęściej są w kolorze białym, ale na rynku dostępne są farby i folie, które umożliwią Ci metamorfozę i dopasowanie ich do wnętrza. Okna z PCV będą więc świetne do stylu loftowego czy nowoczesnego.

Okna drewniane cechują się naturalną formą. W zależności od efektu jaki chcesz osiągnąć możesz wykorzystać najpopularniejsze drewno sosnowe albo pomyśleć o bardziej luksusowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to na pewno interesuje Cię, że świetnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi elementami domu. Oprócz tego okna drewniane możesz kupić w każdym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych są odpowiednie do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie sprawdź ofertę firmy https://www.krakok.pl/okna/.

O czym należy pamiętać decydując się na okna plastikowe

Jeśli nadal nie wiesz, które okna wybrać to z pewnością zainteresuje Cię aspekt finansowy. Cena okien z PCV niewątpliwie jest lepsza. Ramy są wytrzymałe i praktyczne, nie trzeba ich konserwować. Okna są rzecz jasna odporne na wilgoć i pozostałe warunki pogodowe. Niestety kiedy użyjemy ram z tworzywa sztucznego, nie możemy ich potem naprawić lub odnowić. Jeżeli okna zniszczą się, konieczne będzie zastąpienie ich nowymi. Oprócz tego powinieneś wziąć pod uwagę, że mogą one zmienić kształt na skutek zmian temperatury albo zmienić barwę w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim fachowcy od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Na co zwrócić uwagę przy oknach drewnianych

Ponieważ znamy już zalety i wady plastiku to spójrzmy również na okna drewniane. Ramy charakteryzują się trwałością, są sztywne, nie naprężają się i bardzo łatwo je naprawić. Drewno znacznie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane też nie są bez wad. To co różni je od plastiku to konieczność renowacji. Drewniana rama przynajmniej trzykrotnie w ciągu roku powinna być oczyszczona z kurzy i zabezpieczana specjalną pastą do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych uszczerbków mechanicznych. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Weź pod uwagę, że jeżeli umiejętnie zadbasz o materiał i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji zastanów się czy wolisz wydać mniejszą sumę, ale mieć z tyłu głowy, że za jakiś czas będzie konieczne kupno nowych okien. Może jednak chcesz dołożyć 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli już teraz wiesz, że nie znajdziesz chwili na regularne mycie i konserwację, może lepiej zainwestować w okna plastikowe i pomalować je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.