Ze względu na stale pogarszający się stan środowiska naturalnego tworzone są coraz nowsze technologie jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Wiele osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczny sposób ogrzewania domu. To urządzenie jest stworzonie nie tylko do ocieplania budynku, ale również do podgrzewania wody.
Źródło: pompy ciepła pomorskie
Jak funkcjonuje pompa ciepła? Jaka jest zasada działania pompy ciepła?
Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego zastosowanie jest takie samo jak w pozostałych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która później jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając budynek. Różni się ona tym, że w przypadku kotłów albo pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając moc cieplną. Pompa natomiast pobiera energię ze środowiska naturalnego i częściowo potrzebuje do tego pądu. Pompa w zależności od typu może czerpać moc z powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie całkowicie bezobsługowa co jest niewątpliwą zaletą. Nie trzeba jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła jest mechanizmem przy którym właściciel nie ponosi zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych. Poza tym z każdym rokiem koszt takiego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można postarać się o dofinansowania na kupno pompy. Następną korzyścią takiej pompy jest to, że nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Niepotrzebny jest także komin. Największą popularnością cieszą się pompy, które czerpią moc z powietrza. Mogą one działać bezproblemowo nawet przy tem. tak niskiej jak -28°C.
Typy pomp ciepła
Każde typy pomp ciepła nieco różnią się od siebie zasadą działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:
- Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najpopularniejszy rodzaj pompy. Jej źródłem energii jest powietrze. W przypadku tej pompy zainstalowanie jej jest bardzo łatwe, niestety minusem jest to, że zdecydowanie gorzej funkcjonuje przy dużym spadku temperatur na zewnątrz.
- Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem energii tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, a także zrzutowej. Niestety, dodatkowym problemem w tym przypadku jest otrzymanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych.
- Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy posiadają kolektory, czyli sondy. W zależności od metody działania mogą one być poziome albo pionowe. W sondzie znajduje się roztwór który nie zamarza w niskich temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby w następnej kolejności przesłać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są stosunkowo drogie i niezbyt łatwe w montażu. Natomiast ich główną zaletą jest to, że sprawnie funkcjonują nawet w skrajnie niskich temperaturach.
Najciekawsze
Zdrowie
Jak przygotować się na rezonans?
Sport
Gdzie uprawiać sport?
Aranżacja
Kiedy warto postawić na plisy okienne?
Księgowość
Księgowa – na czym konkretnie polega ten zawód?
Księgowość
PIT 36 vs PIT 37 – który wybrać?