Ze względu na stale pogarszający się stan środowiska naturalnego tworzone są coraz nowsze technologie jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Wiele osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczny sposób ogrzewania domu. To urządzenie jest stworzonie nie tylko do ocieplania budynku, ale również do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Jak funkcjonuje pompa ciepła? Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego zastosowanie jest takie samo jak w pozostałych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która później jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając budynek. Różni się ona tym, że w przypadku kotłów albo pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając moc cieplną. Pompa natomiast pobiera energię ze środowiska naturalnego i częściowo potrzebuje do tego pądu. Pompa w zależności od typu może czerpać moc z  powietrza, gruntu albo wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie całkowicie bezobsługowa co jest niewątpliwą zaletą. Nie trzeba jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła jest mechanizmem przy którym właściciel nie ponosi zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych. Poza tym z każdym rokiem koszt takiego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można postarać się o dofinansowania na kupno pompy. Następną korzyścią takiej pompy jest to, że nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Niepotrzebny jest także komin. Największą popularnością cieszą się pompy, które czerpią moc z powietrza. Mogą one działać bezproblemowo nawet przy tem. tak niskiej jak -28°C.

Typy pomp ciepła

Każde typy pomp ciepła nieco różnią się od siebie zasadą działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najpopularniejszy rodzaj pompy. Jej źródłem energii jest powietrze. W przypadku tej pompy zainstalowanie jej jest bardzo łatwe, niestety minusem jest to, że zdecydowanie gorzej funkcjonuje przy dużym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem energii tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, a także zrzutowej. Niestety, dodatkowym problemem w tym przypadku jest otrzymanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy posiadają kolektory, czyli sondy. W zależności od metody działania mogą one być poziome albo pionowe. W sondzie znajduje się roztwór który nie zamarza w niskich temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby w następnej kolejności przesłać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są stosunkowo drogie i niezbyt łatwe w montażu. Natomiast ich główną zaletą jest to, że sprawnie funkcjonują nawet w skrajnie niskich temperaturach. 

Dofinansowania dla pomp ciepła w województwie pomorskim

Pompy ciepła są z całą pewnością ekologicznym źródłem ciepła, nie powodującym zanieczyszczenia środowiska. Z tej przyczyny w całej Polsce stworzono kilka programów oferujących dotacje do ekologicznych źródeł ciepła. Wielkość dotacji, oraz warunki jego udzielenia zależą od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim realizowany jest program „Czyste powietrze”, za którego działanie odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Celem tego programu jest dofinansowywanie ekologicznych źródeł ciepła, w tym także pomp ciepła.
Poza dofinansowaniami do nowo powstałych budynków, program zapewnia też pomoc finansową w przypadku wymiany starych, nie ekologicznych źródeł ogrzewania. W województwie pomorskim obowiązuje limit dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, które są właścicielami albo współwłaścicielami domu o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w mieszkających w gospodarstwie wieloosobowym, których miesięczny dochód nie przekracza 1960 złotych. Do tej pory można było otrzymać jedynie pożyczkę na montaż pompy ciepła, najnowsza aktualizacja programu obejmuje również dofinansowania.
Pompy ciepła i fotowoltaika zostały objęte najwyższym możliwym dofinansowaniem w tym programie. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą uzyskać nawet 37 tysięcy dotacji na wymianę źródła ogrzewania oraz termomodernizację domu.  Oczywiście przed wypełnieniem wniosku trzeba zapoznać się z zasadami przyznawania dotacji w swoim regionie. Każdy program dysponuje pewną sumę pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, ponieważ zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo korzystnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę opłąca się tym zainteresować.