Projektując mieszkanie, w którym będą schody, dobrze żebyśmy wiedzieli, że muszą one być zgodne z regulacjami, które opisane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Zawarte są w nim informacje odnośnie minimalnej szerokości schodów i głębokości stopni lub maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od typu obiektu, który jest budowany i ważne jest też to czy są to schody na zewnątrz czy wewnątrz. Jakie więc schody mamy możliwość wybudować w mieszkaniu dwupoziomowym, a jakie będą właściwe do obiektu użyteczności publicznej?
Czy szerokość schodów ma znaczenie
Przepisy dogłębnie nakreślają jaka może być najmniejsza możliwa szerokość schodów w przeróżnych obiektach budowlanych. Dla przykładu w domkach jednorodzinnych będzie to co najmniej 80cm, jednak najbardziej wygodne i najpopularniejsze będą schody, które mają 1,1m. Identycznie sytuacja prezentuje się przy mieszkaniach dwupoziomowych, ale już różnić będzie się to przy zabudowach wielorodzinnych albo obiektach użyteczności publicznej. Schody w takich budynkach muszą mieć co najmniej 120 cm i jednakowo jest w przypadku przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej dla odmiany powinny mieć jeszcze szersze schody, które mają szerokość nie mniejszą niż 140cm.
Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?
Na podstawie regulacji dotyczących wymagań technicznych, w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwupoziomowych wysokość stopni nie może przekraczać 19 cm, ponieważ wtedy staną się za bardzo strome. Idealna wysokość to między 16 a 18 cm – wtedy schody są najbardziej komfortowe.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych albo użyteczności publicznej, ponieważ tam wymiar ten nie ma prawa być większa niż 17,5 cm.
Na dodatek przepisy zawierają także informacje o ilości stopni albo ich profilu. Montując schody powinniśmy mieć wiedzę, że bieg schodowy powinien zawierać nie więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni w środku obiektów.
Jeśli chodzi o głębokość stopni to bardzo dużo zależy od typu schodów. W przypadku schodów prostych, ustawa twierdzi, że stopnie powinny mieć głębokość około 25-32cm. Jeżeli natomiast chodzi o schody kręcone, wachlarzowe czy też zabiegowe, to nie może być mniej niż 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od balustrady. W konsekwencji schodzenie oraz wchodzenie po tego typu schodach powinno być wygodne i bezpieczne. Jeśli znajdziecie zaufanego producenta schodów to na pewno doradzi on Wam jakie parametry techniczne muszą one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.
Przepisy dotyczące balustrady przy schodach
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w kwestii wskaźników technicznych budynków, przy szerokości schodów większej niż 4 m powinno się zastosować dodatkową barierkę pośrednią.
Ustawa także ma punkt o maksymalnym prześwicie lub wymiarze przelotu pomiędzy elementami wypełnienia barierki, który nie może być większy niż 12 cm. Przepis ten uwzględnia bloki, szkoły, żłobki i przedszkola a także zakłady opieki zdrowotnej. Na dodatek poręcze przy schodach, które mocowane są do ścian, muszą być być co najmniej 5cm dalej niż schody.
Jak widzicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dość szczegółowo opisuje jakie schody można zamontować, ale dalej zostawiaj nam spory wybór. Sprawia to, że poza tym, że schody mogą być ładne to będziemy mieć pewność, że są pozbawione ryzyka i przepisowe. Pamiętajmy tylko o zatrudnieniu sprawdzonej firmy do budowy i mocowaniu schodów. Taką z pewnością znajdziemy w Koszalinie.
Najciekawsze
Zdrowie
Jak przygotować się na rezonans?
Sport
Gdzie uprawiać sport?
Aranżacja
Kiedy warto postawić na plisy okienne?
Księgowość
Księgowa – na czym konkretnie polega ten zawód?
Księgowość
PIT 36 vs PIT 37 – który wybrać?