Każdy posiadacz ogrodu, chciałby żeby prezentował się on jak najpiękniej. Żeby osiągnąć zamierzone cele trzeba mu poświęcić sporo czasu.

Regularne strzyżenie krzewów i kwiatów, koszenie trawy czy nawadnianie – są to działania czasochłonne i wymagające zaangażowania.

Istnieją urządzenia, które pozwalają przyspieszyć pewne aktywności i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona sprawnie dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu potrzebne do harmonijnego wzrostu.

Linia nawadniająca – wady i zalety

Poza oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi też najefektywniejszy sposób nawadniania pod względem zużycia wody. Nawadnianie kroplowe jest zwłaszcza popularne w nowoczesnych gospodarstwach. Spełnia swoją rolę zarówno przy dużych areałach, jak i przy mniejszych powierzchniach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie relatywnie małych dawek wody daje możliwość zużyć nawet do 40% mniej wody w porównaniu z innymi sposobami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą dociera do ukorzenienia roślin.

Co więcej, linia nawadniająca dzięki odpowiednio wydzielanym dozom sprawia, że ewentualnie wykorzystywane w ogrodzie nawozy są lepiej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło spełnić nasze oczekiwania trzeba je właściwie stosować. Ile czasu powinno trwać podlewanie ogrodu? To sprawa złożona.

Czy linia nawadniająca musi długo działać?

Czas pracy linii nawadniającej jest uzależniony od wielu czynników. Każdy ogród trochę różni się od pozostałych, zatem każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zoptymalizować ilość zużywanej wody. Nie powinno się przedobrzyć z częstotliwością podlewania. Zwłaszcza kiedy na zewnątrz nie panują trzydziestokilkustopniowe upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Przyjmuje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest zupełnie wystarczające.

Rozmawiając z fachowcami przeważnie można usłyszeć, żeby unikać podlewania w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy moment na uruchomienie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze chłodna, brakuje słońca, które może powodować parowanie wody. Wtedy woda lepiej się wchłania.

Czas stosowania tego typu linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej chłonne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim właściwościom zapewnia ona utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia przez długi czas.

Woda musi być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o pomoc fachowców. Zapewni to dobre działanie sprzętu.

Komu zlecić powierzyć instalację linii nawadniającej?

Linia nawadniająca jawi się jako efektywny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, i dalej pieniędzy. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można spożytkować na inne zajęcia.

Planując instalację takiej linii warto skonsultować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni we właściwy sposób wszystko ustawić. Ich pomoc to również wsparcie wkonfigurowaniu całego systemu.

Gdzie wyjechać podczas wakacji?

21 października 2022