Kotły na pelet są najbardziej ekologiczne. Są też niemal bezobsługowe i wydajne. Co jeszcze warto uświadomić sobie o tej metodzie ogrzewania budynku, kto powinien zainteresować się nią i z jakiego powodu w nią inwestować?

Artykuł został napisany na podstawie informacji ze strony www firmy Domusa.

Jakie są plusy kotłów na pellet?

Pomyśleć o nich powinien każdy, dlatego, że ich użytkowanie jest niezmiernie przyjazne środowisku, ale w szczególności gospodarstwa, do których nie został dostarczony gaz ziemny. Pellet jest mimo wszystko lepszym rozwiązaniem niż użytkowanie węgla kamiennego.

  • Nie wydziela on w ogóle gazów cieplarnianych CO2, co jest na dobrą sprawę niesamowicie ważnym czynnikiem dzisiaj, dlatego, że walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Dużo kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
  • Kolejną zaletą jest niemalże całkowite skomputeryzowanie tych pieców. Same się podpalają, same dawkują paliwo i w razie potrzeby gaszą się samoczynnie. Jedyne co musisz przy nich robić to co kilka dni dorzucić pellet i wyrzucić popiół z niego.
  • Na rynku kupimy też kotły z nadprogramowym zasobnikiem CWU, w ten sposób możliwe będzie ogrzewanie wody.
  • Kotły na pellet są korzystniejsze cenowo przy stosowaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich cena będzie porównywalna do tych na gaz ziemny, ale tak jak wspominaliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla gospodarstw, gdzie ten nie jest doprowadzony.

Jak obsługiwać kocioł na pelet?

Kotły zasilane pelletem na ogół mają tylko jeden przycisk, który uruchamia cały sprzęt. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa w tym samym czasie.

Kotły na pellet są chyba najbardziej zautomatyzowanymi piecami dostępnymi na rynku. Posiadają system automatycznego podpalania i same dozują sobie paliwo. Dostępne są też kotły, które są sterowane z poziomu aplikacji na telefon. Na skutek tego jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Moment, w którym powinniśmy to wykonywać zależy od wielkości pieca jaki mamy – zazwyczaj jest to około 3-5 dni.

Definitywnie od razu po zakupie należy dobrze ustawić kocioł na pellet, tak aby nie pobierał zbyt wiele paliwa lub powietrza. Aspekty te rzutują na moc i spalanie pieca. Najistotniejszymi ustawieniami, na które należy zwrócić uwagę są między innymi temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie potrafimy sami skonfigurować dobrze pieca, albo nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy to bezbłędnie – zatrudnijmy do tego fachowca. Lepiej zapłacić kilka groszy i mieć pewność, że wszystko działa sprawnie, niż przejmować się złym spalaniem, brakiem ogrzewania w domu albo awariami.

Pelet jest bardzo wygodnym do użytkowania tworzywem. Wykonany jest z odpadów po przetwarzaniu drewna. Są to trociny, wióry i zrębki połączone w niewielkie walce lub kulki. Dzięki temu jest bez porównania bardziej czysty niż węgiel, co sprawia, że pieca nie musisz myć zbyt często, a popiół z pelletu jest biodegradowalny. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest ekspresowe.

O co zapytać przed zakupem kotła na pelet?

W głównej mierze sprawdźmy ile mamy dostępnego miejsca na ustawienie kotła. Kotły różnią się rozmiarami zależnie od mocy, wielkości zbiornika czy dodatkowego zasobnika do ogrzewania wody.

Dodatkowo niezbędne jest sprawdzenie czy nasz komin ma odpowiednie rozmiary. Producenci nakazują minimalnej średnicy i wysokości komina. Poza tym niezmiernie istotne jest umożliwienie wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Niezmiernie istotne jest sprawdzenie jaką gwarancję dostaniemy na nasz wypatrzony kocioł i jak daleko na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.

Na rynku istnieją kotły tylko na pelet, ale także takie mieszane na pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec bierzemy, ponieważ dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest na ten rodzaj paliwa może nie skończyć się się dobrze.