Okna stanowią istotny punkt naszych domostw. Pozwalają oglądać świat zewnętrzny i dają dopływ światła słonecznego, regulują też ciepło wewnątrz pomieszczenia. Z drugiej strony pozwalają przechodniom zaglądać do wnętrz naszych mieszkań, co rzutuje na naszą prywatność.

Między innymi dlatego na oknach montuje się różnego typu dekoracje. Zakładając na okna plisy, rolety lub zasłony chcemy też by całość dobrze się prezentowała.

Niebagatelna jest funkcjonalność takich ozdób oraz ich fason. Projektując wnętrze najczęściej będziemy dążyć do tego, by plisy w Gdańsku czy rolety koegzystowały z resztą pomieszczenia. Jakie są zatem rodzaje ozdób na okna i czym się one cechują?

Co założyć na okna?

Rynek proponuje nam liczne dekoracje okienne. Dzisiejsza technologia pozwala na produkowanie elementów o dowolnym kształcie, kolorze i z wykorzystaniem wybranych motywów.

Plisy, zasłony czy rolety mają nas chronić nie tylko przed oczami przechodniów, ale też, kiedy to potrzebne, odcinać dopływ słońca do pomieszczenia. Zaciemnione wnętrze stanowi najlepsze warunki do snu.

Do niedawna najpopularniejszą opcją były zasłony. Masywne i eleganckie potrafią wpłynąć na oblicze całej(go) aranżacji. W zależności od użytej tkaniny i wzoru mogą być świetnym uzupełnieniem biur, bibliotek czy sypialni. Ponadto w łatwy sposób można je zmieniać w zależności od pory roku czy własnego widzimisię.

Inną popularną opcją na naszych oknach są rolety. Wyróżniają się one przede wszystkim funkcjonalnością – skutecznie zasłaniają lub odkrywają świat zewnętrzny. Rolety także mogą być produkowane z różnorakich tkanin.

Rolety można regulować, dzięki czemu uzyskujemy poziom jasności adekwatny do potrzeby chwili. Ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie, które łączą w sobie cechy firan i zasłon. Gdy słońce nam doskwiera, w łatwy sposób będziemy się mogli od niego odizolować i odwrotnie – gdy potrzebujemy go więcej, wtedy jednym ruchem możemy zrealizowac powzięty cel.

Dlaczego warto postawić na plisy?

Warto poświęcić nieco uwagi plisą. Są one alternatywą dla typowych rolet. Różnica między nimi polega na metodzie montowania. Plisy montuje się w ramie okiennej, zaś rolety rzymskie mocowane są na zewnątrz okna. Ponadto plisy można regulować obustronnie. Jest to rozwiązanie zdobywające coraz większą popularność.

Plisy w Gdańsku bazują na dwóch szynach, które wmontowane w ramę okienną poruszają tkaniną. Mechanizm pozwala przy użyciu sznurka zwijać materiał w dobrze wyglądającą harmonijkę. Jest to dobre z perspektywy otwierania/zamykania okien – plisy nie utrudniają tej czynności.

Dużym walorem plis okiennych, jest łatwość montażu i demontażu konstrukcji bez ingerencji w ścianę czy ramę okna.

Plisy są szczególnie chętnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Opcja dwukierunkowego sterowania tkaniną pozwala, zależnie od chęci, zasłonić część lub całość pomieszczenia. Jest to rozwiązanie cenione także w miejscach użytkowych.

Pośród mankamentów plis wskazuje się jakość, którą plisy mogą tracić w wyniku wilgoci panującej w pomieszczeniach. Jednak, jest to kwestia materiału – można wykorzystać plisy z materiału odpornego na wilgoć.

Z kim konsultować wybór dekoracji okiennej?

Pierwszorzędną sprawą jest to, czy plisy będą spełniać nasze cele co do funkcjonalności. W takim układzie cechy estetyczne można zawsze dopracować, tak by plisa komponowała się z resztą wystroju.

Bez wątpienia warto zaglądnać do właściwego sklepu, gdzie pracownicy powinni nam doradzić. Ich znajomość różnych opcji, tkanin, styli i elementów może być dla naszej(go) percpecji wartościowe. Dzięki takiemu zdaniu na pewno łatwiej będzie przeprowadzić zakupy.

Gdzie uprawiać sport?

11 stycznia 2023