Prawo które reguluje ogrzewanie wprowadza coraz większe restrykcje.Ograniczają one chęć sprzedaży niskiej jakości kotłów a także nieekologicznych paliw. To jest właśnie powód, dla którego w ostatnich latach piece na pellet zyskały popularność. Ten rodzaj paliwa ma też bardzo wysoką wydajność.

Pelet – z czego się go produkuje?

Pelet jest paliwem w formie granulatu o kształcie sprasowanych wałków których wielkość wynosi 6-8 milimetrów i maksymalnej długości 30 mm. Pelet produkuje się z biomasy, czyli pozostałości z produkcji rolnej które zostały sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Wyróżniamy kilka typów:

pelet drzewny produkowany z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
pelet agro który jest produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
pelet produkowany przy użyciu łusek słonecznika;
pelet produkowany z innych odpadów.

Jednakże ze względu na przeznaczenie dzielimy go na na dwa rodzaje. Pelet przemysłowy wykonuje się między innymi ze słomy. Dzięki niemu ogrzewa się budynki publiczne czy też przemysłowe. Pelet który stosuje się w domach jest najczęściej z drzew. Jest on produkowany z resztek pochodzących z tartaków, stolarni czy też zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one jednak być pozbawione zanieczyszczeń czy to chemicznych czy też mineralnych.

Pelet a jego ekologiczność

Pelet jest to bardzo wydajne paliwo, bo jego wartość
energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu 0,5%. Natomiast kaloryczność dwóch kilogramów peletu jest odpowiednikiem 1 l oleju opałowego. Niemniej pamiętaj że zależy to także od kotła na pelet oraz dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, czyli na przykład DIN PLUS lub EN PLUS o dużej od sprawdzonego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat powinien posiadać odpowiednie oznaczenie. Do komercyjnych zastosowań a także domowych według standardu EN PLUS wyróżnia się:

klasę właściwości A1 – jest to bezwątpienia najwyższa jakość pelet posiadający wysokie parametry spalania i bardzo małej ilości popiołu oraz azotu.
klasę właściwości A2 – jest on stosowany w dużych instalacjach;
klasę właściwości B – pelet, który tworzy się z drewna, które nie jest przetworzone chemicznie.