Sauna – warianty

            Słowo sauna wywodzi się z języka fińskiego. Z początkiem określeniem tym określano rodzaj kąpieli zażywanej w charakterystycznych drewnianych domkach znajdujących się na zewnątrz, w pobliżu jezior czy rzek. Z czasem zaczęło to odnosić się do specjalnych miejsc, najczęściej drewnianych. aktualnie sauny to małe pomieszczenia używane do sesji termicznych. W trakcie gdy łaźnie parowe otaczają organizm gorącą parą, sauny są to małe pomieszczenia, które nagrzewają się do niebotycznych temperatur bez pary czy wilgoci. Stan wilgotności w powietrzu jest niski a temperatura powietrza pozostaje dość wysoka. 

            Dziś mamy możliwość używać różnego rodzaju sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzewolimy. Sauny można  podzielić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha innymi słowy zwana fińską to specjalnie dostosowane miejsce, które od środka wyłożone jest drzewem. Drewniane ławy ułożone kaskadowo dają możliwość korzystającym układać się na różnej wysokości. Najważniejszym urządzeniem zabiegowym w saunie jest piec zaopatrzony w grzałki elektryczne, które nagrzewają będące w nim skały. Są to specjalne skały, oddające temperaturę do wewnątrz sauny. Temperatura oraz wilgotność w pomieszczeniu sauny uzależniona jest od wysokości. Najmniejsza temperatura jest zaraz nad podłogą, a największa pod stropem. Zupełnie na odwrót sprawa wygląda z wilgotnością, która najmniejsza jest pod stropem, natomiast najwyższa nad podłogą.

Kolejnym rodzajem sauny będzie łaźnia parowa, czyli rzymska, która wywodzi się ze starych zwyczajów słowiańskich. Miejsce to najczęściej nie jest stworzone z drewna. Środek sauny parowej wyłożone jest ceramiką. Z mozaiki są również ławki. Do wewnątrz doprowadzone są kanały, które dostarczają gorąca parę, stwarzając klimat mniej więcej 100% wilgotności. Dla tak wysokiej wilgotności, organizm ludzki znosi temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj utrzymywana. 

Ostatnim typem sauny będzie sauna na podczerwień. Jest to inna opcja dla sauny suchej, ale ma z nią jedynie jedną cechę zbieżną. Wykonana jest z drewna, a klasyczny piec zastępuje się promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR. 

Działanie sauny

Główną właściwością sauny jest naprzemienne przegrzewanie i chłodzenie organizmu. Dlatego zabieg ten możemy rozdzielić na dwie fazy – wygrzewania oraz schładzania. Na etap ogrzewania powinno poświęcić się od 5 do 12 minut ale jest to indywidualna kwestia każdego człowieka. Kolejno następuje faza schładzania. Bardzo ważny i nieodzowny detal korzystania z sauny. Stosuje się w tym celu przeróżne sposoby: zamoczenie w basenie z chłodną wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), udanie się na rześkie powietrze, smarowanie śniegiem oraz lodem oraz korzystanie z lodowatego prysznica. Aby sauna wykazała jak największe działanie fizykoterapeutyczne, w czasie jednego seansu należy wykonać dwu lub trzykrotnie wyżej opisany cykl, czyli etap ogrzewania, wychładzania i wypoczynek.

Kąpiel w saunie to doskonały sposób na pozbycie się napięcia – zarazem fizycznego, jak i umysłowego. Rewelacyjnie oczyszcza ona ciało z toksyn, zwiększa przemianę materii, regeneruje energię po wysiłku. Działanie sauny w połączeniu z wieloma kosmetykami poprawia jakość naszej skóry. Wpływ sauny na zdrowie fizyczne to tematyka szeregu opracowań, warto tylko nadmienić o jej zbawiennym oddziaływaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie rodzaje saun oferuje nam Warszawa? 

 W Warszawie odnajdziemy dużo miejsc, gdzie mamy możliwość pójść do sauny. Stolica oferuje kompleksy mające jedynie wyselekcjonowane sauny bądź takie, które w swojej ofercie mają wszystkie osiągalne rozwiązania na rynku. Do wyboru mamy sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach a także istnieje sposobność zarezerwowania sauny wyłącznie dla dwóch osób. Warszawa prócz zwykłych pobytów w saunach posiada również do zaproponowania seanse saunowe, podczas których sauna masterzy dodatkowo podkręcają temperaturę o parę stopni. 

 Sauny w dobie pandemii Covid

 Jeżeli sauny i kąpiele saunowe należą do tych czynności, bez których nie możesz wyobrazić sobie spędzenia zimy ale masz obawy o swoje zdrowie przebywając w niewielkich, ograniczonych miejscach z innymi osobami sauny do użytku domowego – producent z warszawy to wyjście idealne dla Ciebie. Na dzień dzisiejszy każdy jest w stanie złożyć zamówienie na saunę do domu. Sauna do domu to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Można je wykonać na niedużej powierzchni, gdyż dla pojedynczej osoby wystarczy już 1,5m2.