Od jakiegoś czasu coraz częściej można dostrzec instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to konsekwencja ulg wprowadzanych przez rząd i coraz większej świadomości Polaków w kwestii ochrony środowiska. Fotowoltaika pozwala uzyskać dostęp do taniej energii, która przy tym jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by prad, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Co więcej dużą zaletą fotowoltaiki jest fakt, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja będzie nam służyć latami wytwarzając prąd bez naszej ingerencji. Żeby zmaksymalizować jej wydajność warto jednak raz na jakiś czas zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez następne lata.

Serwis fotowoltaiki – przymus czy zachcianka?

Instalacja fotowoltaiczna to zbiór połączonych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego właściwego działania trzeba robić ich przeglądy.

Z racji tego, że jest to system będący pod napięciem przez kwestie bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Cykliczne kontrole pozwalają uniknąć ewentualnych kłopotów w przyszłości. Dają też opcję wykrycia usterek i zorganizowania prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne serwisy urządzeń wchodzących w skład system(u) są warunkami producenta. Pozwala to zachować gwarancję na konstrukcję.

Wszelkie symptomy, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak należy powinny zwracać naszą uwagę. Spadki efektywności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zapalić alarm w naszych głowach. Podobnie jak różnego typu nietypowe zachowania falownika czy pozostałych elementów konstrukcji. W takim przypadku trzeba wezwać ekspertów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki stanowi jedną z podstaw takiego podejścia.

Fotowoltaika – jak, kiedy organizować i ile kosztuje przegląd systemu?

Przedstawiciel firmy montażowej będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy przegląd naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wzrokowej ocenie kondycji systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która serwisuje fotowoltaikę dysponuje najnowszymi technologiami, które pozwalają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych zapalników. W razie potrzeby wymienia lub naprawia popsute komponenty.

Wedle prawa systemy elektryczne powinny przechodzić inspekcję przynajmniej raz na 5 lat.

Dotyczy to również fotowoltaiki. W praktyce zależy jakie konkretnie działania mają być przeprowadzane – niektóre z nich powinno się przeprowadzać częściej niż pozostałe.

Rodzaj przeglądu determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Warunkują je różne składowe. Istotny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie ona spoczywa. Także miejsce na mapie, w które musi dojechać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni