Coraz więcej osób stara się uniezależnić od państwa. Turbulencje z ostatnich kilkunastu miesięcy sprawiają, że coraz częściej ludzie myślą o zorganizowaniu sobie przestrzeni, w której bedą w stu procentach niezależni. W obliczu grożących kryzysów gospodarczych są to rozwiązania, które w przyszłości mogą decydować nawet o przetrwaniu.

Przy domach stawia się instalacje fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, spiżarne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skupmy się na ostatniej pozycji – o czym trzeba pamiętać stawiając takową?

Oczyszczalnia ścieków przy domu – indywidualna alternatywa dla szamba

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków pod względem wygody jest świetną alternatywą dla szamba. Gospodarstwa domowe produkują duże ilości różnych nieczystości – ich gromadzenie i utylizacja potrafią potrzebować sporo pracy. Jednak własna oczyszczalnia ścieków położona przy domu jest rozwiązaniem tego problemu.

Co więcej takie oczyszczalnie są tanie w eksploatacji. Ich koszt potrafi szybko odzyskać włożone w budowę pieniądze i długoterminowo pozwolić na oszczędności przekraczające wydatki.

Takie instalacje przyczyniają się także do ochrony środowiska. Oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, choćby podlewając rośliny w ogrodzie. Nieczystości, które podlegają czyszczeniu mogą śmiało pełnić rolę naturalnego nawozu.

Co przed budową oczyszczalni ścieków?

Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków może być uwarunkowana od uzyskania należytego zezwolenia. Przed rozpoczęciem prac powinno się zweryfikować ten temat i w razie potrzeby zebrać wszystkie wymagane dokumenty.

Działka, na której ma powstać oczyszczalnia musi mieć sprawne przyłącza wodno-kanalizacyjne w Warszawie. Pozwoli to na przepompowywanie nieczystości z rur do właściwego miejsca. Do sprawdzenia czy przyłącza wodno-kanalizacyjne funkcjnują prawidłowo należy wezwać hydraulika, który oceni ich stan.

Na czym się skupić budując oczyszczalnię ścieków?

Opisywana instalacja wymaga głębokiego dołu, w którym może być zakopany zbiornik na spływające nieczystości. W związku z tym najrozsądniej jest prowadzić roboty w czasie wiosenno-letnim, gdzie grunt jest rozmarznięta(y).

Istotny jest dokładny projekt. Dotyczy to nie tylko kwestii konstrukcyjnych, ale też innych towarzyszących czynników. Warto je skonsultować z opinią fachowców.