Aktualnie w folię pakowana jest olbrzymia liczba produktów. Co prawda, w obliczu częstych apeli o ochronę środowiska ich liczba spada. Ale wciąż są one dużym ciężarem dla Ziemii.

Zużyte opakowania foliowe można wykorzystywać wtórnie – dzięki temu ograniczany jest ich wpływ na atmosferę. Całkowite odejście od toreb foliowych jest niewykonalne – skala ich występowania jest zbyt duża. Dochodzi też aspekt ekonomiczny – producent toreb foliowych tworzy swoje produkty tanio i masowo. Odejście od foliowych toreb oznaczałoby dla producentów dóbr wzrost kosztów.

Pomysły na ponowne wykorzystanie toreb foliowych

Foliowe opakowania wcale nie muszą być jednorazowego użytku. Ich wielokrotne stosowanie redukuję liczbę tego rodzaju odpadów. Problem z folią polega na tym, że do kompletnego rozkładu potrzebuje on wielu lat – w tym czasie jego wpływ na środowisko naturalne jest zły.

Torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Kiedy opakowanie nie jest doszczętnie zniszczone warto je zagospodarować. Wdrażając społeczną odpowiedzialność biznesu, producent toreb foliowych, powinien sugerować wśród konsumentów postawy proekologiczne.

Praktycznym sposobem na ponowne zastosowanie zużytych toreb jest magazynowanie w nich żywności. Można spotkać torby foliowe o różnych kolorach i o różnych rozmiarach. Jednak praktycznie każda z nich sprawdzi się w przechowywaniu jedzenia. Są szczelne i efektywnie blokują potencjalny wpływ czynników zewnętrznych na pożywienie.

Zużyte torby foliowe również bardzo dobrze spisują się na zakupach. Zamiast za każdym razem kupować nowe siatki warto korzystać z już posiadanych. Opakowania foliowe często stosuje się też w usługach pocztowych pakując w nie wysyłane produkty.

Odpowiedzialność producentów

Torby foliowe to niemały biznes. Są tanie i łatwe w wytwarzaniu, a ponadto powszechnie wykorzystywane. Ich kompletna eliminacja jawi się jako mrzonka. Mimo to, są podejmowane ruchy domagające się by ograniczać zużycie plastiku i stosować zrównoważone rozwiązania.

Niejeden producent toreb foliowych ma w związku z tym ból głowy. Wielu z nich stara się odzyskiwać zużyty plastik i używać go ponownie do produkcji następnych opakowań.

Zachęca się również nas, klientów, byśmy segregowali śmieci i w ten sposób we własnym zakresie starali się dbać o środowisko.

Recykling plastiku – nadzieja w nauce?

Na kwestie związane z ograniczeniem wpływu toreb foliowych na zanieczyszczenie atmosfery próbuje odpowiedzieć też nauka. Poprzez różne odkrycia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy materiałoznawstwa powstają kolejne propozycje na walkę z plastikiem.

Niejeden duży producent toreb foliowych wydaje spore kwoty na badania i rozwój. W tym także badania nad ponownym użyciem produkowanych toreb i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.