Coraz częściej w polskim zagospodarowaniu przestrzennym można dostrzec domy z drewna. O ile tego rodzaju budowle znalazły swoich zwolenników w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce nadal stanowią nowość.

W Polsce od dziesięcioleci stawia się na domy murowane. Drewno przez lata było uznawane za materiał o niskiej wytrzymałości. Ostatnimi czasy trend ulega zmianie i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej powszechna.

Zalety domów szkieletowych

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one wykorzystanie na większą skalę. Są to obszary intensywnie zalesione. W obliczu tego łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to materiał, które pozwala zachować ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Za to w lecie panuje tam kojący chłód kontrastujący z upałami na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także znacznie szybsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić roboty. Budowa domów drewnianych możliwa jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Sprawia to, że są wyraźnie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest surowcem odnawialnym, a dodatkowo nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na optymalizowanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Podstawową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być trwała i odporna na zjawiska atmosferyczne. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed występowaniem pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych specyfików. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na działanie promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających mieszkanie. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu. Jest to też zabezpieczenie przed wszelkiej maści szkodnikami czy szczurami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni radować się z uroków domów szkieletowych, warto zadbać o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innego powodu. Poziom zalesienia w wybranym rejonie determinuje cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na spore zalesienie jawi się jako producent niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drzewa. Uwzględniając skalę – trafna szerokość geograficzna może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego budynku. Na rynku jest całkiem dużo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Fachowiec pomoże nam w określeniu wymogów, które powinien spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz budżecie.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży posiadają często rozległą siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie materiałów lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas pracownik. Organizuje on ekipę budowlaną oraz niezbędny sprzęt i materiały.