W budownictwie można spotkać coraz nowsze style. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej kwestii są domki szkieletowe. Dotychczas kojarzyły się one przede wszystkim z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali wakacje.

Jednak z rozwojem technologii, coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w takich domach przez cały rok. Budowa domów szkieletowych zachęca do decydowania się na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy i materiałów.

Obecnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa jakości materiałów, sprawia, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem dowiedzieć się co przemawia za tego rodzaju rozwiązaniem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na kwestię, czy dom szkieletowy realizuje nasze oczekiwania.

Na czym polega technika budowania domów szkieletowych?

Domki szkieletowe powstają w oparciu o drewniany szkielet, do którego łączone są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na przygotowanie większości elementów osobno, dzięki czemu cały proces przebiega o wiele sprawniej niż w przypadku murowanego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) stelaż wiązana jest metalowymi zatrzaskami do fundamentu lokum. Jest to przy okazji najważniejszy element całej budowy. Należycie zamontowany szkielet gwarantuje wytrzymałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to następnie instalacja poszczególnych części składowych domu do podstawy. Jest to zadanie proste, jednak wymagające orientacji na detale.

Zastosowanie gotowych półproduktów pozwala znacznie obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie trzeba angażować dużej liczby pracowników. Warto jednak przedyskutować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią pomoc w całym procesie.

Plus i minusy domów szkieletowych

Wspomniany wcześniej czas budowy takiego domu jest jego wielkim atutem. Budowa domów szkieletowych trwa średnio 2-3 miesiące – bez porównania mniej niż stawianie domu murowanego.

Oprócz tego cena takich domów jest znacznie tańsza. Dodatkowo cena całego przedsięwzięcia ustalona jest z góry – nie ma mowy o niespodziewanych kosztach. Na cenę rzutuje też mniejsza liczba budowlańców zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny przymiot, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Szczelna izolacja zapobiega utracie ciepła i utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często współgrają z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej zredukować koszty użytkowania.

Żeby takie rozwiązanie mogło być trwałe konieczne jest dopracowanie wszystkich szczegółów. Ważny jest profesjonalizm wykonawców. Przy tego rodzaju konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt końcowy.

Dom szkieletowy – detale są najważniejsze

By cały projekt miał ręce i nogi niezbędni są specjaliści. Szukając firm, które stworzą dom szkieletowy pod klucz trzeba ostrożnie zbadać ich portfolio.

Dobrze również znaleźć opinii(e) klientów i przeglądnąć już zrealizowane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla różnych firm realna pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Konsultacje z producentem wydają się najlepszą drogą, gdy zainteresują nas domki szkieletowe.