Czy dezynfekcja, dezynsekcja i sterylizacja to to samo?

Dezynfekcję zdarza nam się mylić z dezynsekcją, kiedy w rzeczywistości nie mają one ze sobą nic wspólnego. Za pomocą pierwszego odkażamy rany, powierzchnie i pomieszczenia. Dezynsekcja natomiast jest walką z z owadami.

Czytając o dezynfekcji możemy znaleźć pojęcie sterylizacji. Ten proces stosowany jest w gabinetach lekarskich przy osprzęcie medycznym i wyróżnia się gruntownym usuwaniem drobnoustrojów z rzeczy, kiedy dezynfekcja jedynie ogranicza ich ilość.

Doświadczona firma od dezynfekcji w Warszawie to na pewno Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.

Jakie są metody dezynfekcji i czym się różnią?

Dezynfekcję możemy przeprowadzić za pomocą metod fizycznych i chemicznych.

Fizyczna metoda dezynfekcji wykorzystuje parę wodną w temperaturze 100-105°C. Można jej używać do odkażenia już oczyszczonego sprzętu i wyposażenia sanitarnego. Przy mniejszym ciśnieniu pary wodnej wykorzystywana jest także przy odzieży.

Druga opcja zastosowania metody fizycznej to użycie promieni UV (o długości 256nm). Usuwają mikroorganizmy występujące w powietrzu i na obiektach. Wskazane są do dezynfekcji całych pomieszczeń. Tutaj polecamy zatrudnić ekipę, w Warszawie nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

W dezynfekcji chemicznej używane są preparaty mające charakter bakteriobójczy. Należą do nich dla przykładu związki metali ciężkich, aldehydy i utleniacze.

Idealnym przykładem zastosowania dezynfekcji chemicznej jest odkażanie skaleczeń wodą utlenioną, a także tak powszechne w czasach koronawirusa dezynfekowanie dłoni płynami antybakteryjnymi.

Jak skutecznie przeprowadzić dezynfekcję mieszkania?

W dobie pandemii dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym wietrzeniem gabinetów, myciem stołów i biurek środkami na bazie alkoholu, a także spryskiwaniem za ich pomocą klamek i przedmiotów, które są wielokrotnie ruszane.

Powinniśmy tak postępować nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też grypy, wszawicy, albo bardzo groźnej u naszych pupili parwowirozy.

Co jeszcze powinno nas przekonać do odkażenia domu?

Mieszkanie powinno być dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane po zabraniu z niego ciała zmarłego. Kolejnym powodem dokładnego pozbycia się mikroorganizmów jest okoliczność, kiedy w mieszkaniu mieliśmy pasożyty i nie chcemy ich ponownej inwazji.

Dezynfekcję możesz przeprowadzić sam, musisz wtedy wziąć pod uwagę parę rzeczy. Ubrania koniecznie wypierz w temperaturze minimum 60°C, a pościel i ręczniki w 90°C. Jeżeli nie masz takiej możliwości wykorzystaj specjalne produkty do dezynfekcji prania. Odpowiednio dobrany proszek pozbywa się mikroorganizmów już przy 30-40°C. Pamiętaj, że w celu pozbycia się bakterii z talerzy i sztućców powinieneś nastawiać zmywarkę na około 70°C.

Ostatnia nasza zasada mówi o regularnym otwieraniu okien i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również częste przecieranie wszystkich często dotykanych przedmiotów. Z pewnością warto zwrócić uwagę na klawiaturę komputerową albo włączniki światła. Codzienne sprzątanie zaoszczędzi Ci roboty i sprawi, że drobnoustroje nie będą osiedlały się tak bardzo.

W niektórych przypadkach bardziej opłaca się zatrudnić ekipę do lepszego i bardziej efektywnego zabiegu dezynfekcji. Ceny różnią się zależnie od wielkości pomieszczenia, albo od lokalizacji. W Warszawie będzie drożej niż w małej miejscowości, ale o wiele prościej jest znaleźć należytą pomoc.