Każdy kto budował dom, lub miał do czynienia z remontem dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono o tyle istotne, że zadaszenie powinno spełniać swoje zadanie wiele lat w dobrym stanie. Oprócz istotnej funkcji ochrony budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, niewątpliwie można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całego budynku nadające niepowtarzalnego charakteru.

Współcześni producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, z tego powodu teraz na rynku wybór jest naprawdę urozmaicony, również jeśli chodzi o kolory. Oczywiście właściwy typ dachu trzeba dopasować do rodzaju zadaszenia, a także musi współgrać z całym budynkiem. Nie można także zapominać o właściwej konstrukcji – inna jest potrzebna w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o lekką blachę. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Czym można pokryć dach?

Asortyment różnego typu pokryć dachowych jest naprawdę urozmaicony. Z tego powodu przed podjęciem decyzji trzeba zainteresować się poszczególnymi produktami a także ich plusami. Z pewnością, jeżeli wcześniej się nie zetknęliśmy z tym tematem, należy zasięgnąć rady fachowca, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że musi być to starannie przemyślana decyzja, bo takie pokrycie dachowe jest inwestycją na wiele lat i nie warto na tym oszczędzać. Najpowszechniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest bardzo popularnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona szczególnie zalecana na dachy ze spadkiem większym niż 15 stopni. Warto wspomnieć, że jej trwałość wynosi około 100 lat. Dachówka ceramiczna jest pokryciem, które skutecznie tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to przykrycie szczególnie chętnie używane jeśli chodzi o płaskie dachy. Z pewnością jest to bardzo tanie pokrycie, które wbrew powszechnej opinii jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie stosowane metody produkcji umożliwiają zwiększenie trwałości papy. Mimo to mało kto decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na małą atrakcyjność takiego dachu. Niestety minusem takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą należy robić raz na kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest wykorzystywane zwłaszcza w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych. Nie można zapominać o regularnej impregnacji takiego dachu. Można powiedzieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największym plusem tego typu zadaszenia jest na pewno jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie. Czasami robi się dachy ze strzechy, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną domu. Wbrew pozorom strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym niemal 100 lat. Niestety, niewiele osób się na nie decyduje ze względu na bardzo wysoką cenę pokrycia. Pokrywając dach strzechą nie można zapomnieć o starannym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Blacha na dach – czy to właściwe rozwiązanie?

Przykrycie dachu blachą jest sposobem chętnie stosowanym od dawna. Pokrycia blaszane obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli innymi słowy dach z blachy na rąbek.

Wybierając pokrycie blaszane, a w szczególności dach z blachy na rąbek trzeba zwrócić uwagę z czego zrobiona jest blacha. Bez wątpienia najtrwalszym rozwiązaniem są materiały cynkowe, aluminiowe albo miedziane. Najczęściej wybieranym materiałem także pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której największą korzyścią jest to, że pod wpływem tlenu i wody powstaje reakcja chemiczna, podczas której blacha pokrywa się warstwą patyny. 

Dach z blachy na rąbek – czy to jest właściwe rozwiązanie?

Blacha montowana na rąbek jest metodą chętnie stosowaną zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku zabytkowych budynków. Bezdyskusyjną korzyścią tego typu pokrycia jest to, że blacha jest stosunkowo lekkim materiałem, co pozwala na zastosowanie lekkiej i tańszej konstrukcji dachu. Bardzo ważne jest to, aby panele miały rozstaw łat zalecany przez producenta. Również sama konstrukcja dachu powinna być tak przygotowana, aby drewno było suche i starannie oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek odznacza się nie tylko nietypowym wyglądem, ale także usztywnia cały dach.

Jest to wyjątkowo trwałe rozwiązanie, które jednocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego rodzaju pokrycie dachowe bardzo dobrze komponuje się z przestronnymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Kolejną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że produkowana jest ona prawie w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący zdecydowanie najpopularniejszym kolorem jest ciemnoszary który pasuje do elementów stosowanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być wykorzystywane niemal na każdym dachu, co jest bez wątpienia dużą. Jeśli istnieje potrzeba zainstalowania dużych arkuszy blachy, są one produkowane na specjalne zamówienie. Na pewno najkorzystniej wyglądają długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których łączenie jest niezwykle proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego rodzaju blachach jest kształtowany w czasie produkcji.