Jeżeli posiadamy własną działalność gospodarczą, z pewnością będziemy musieć korzystać z pomocy księgowej. Nie ważne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na etat, lub skorzystamy z pomocy biura księgowego, tak czy siak, każdy przedsiębiorca będzie potrzebował usług księgowych. Jaki jest zakres powinności księgowej?

Zawód, uważany za nudny.

Wiele osób twierdzi, iż zawód księgowej nie nie jest zbyt porywający. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że jest to sama dokumentacja i cyferki, które wystarczy wpisać do systemu lub dobrze ze sobą dopasować. Jednak nie jest to prawda. Zawód księgowej to trudna i skomplikowana praca, wymagająca ogromne dozy skupienia a także wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i prawa.

Co należy do obowiązków księgowej?

Zakres obowiązków księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo duży. Do głownych zleceń księgowej należy w pierwszej kolejności:

  • zadbanie o prawidłowe rozliczenie finansowe firmy – zwłaszcza to względem Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami i kontrahentami firmy
  • Prowadzenie precyzyjnej ewidencji księgowej – zależy od tego, jakim sposobem się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów albo pełna księgowość – wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, również wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • deklaracje podatkowe – wypełnienie oraz wysyłanie ich w określonym czasie do organu podatkowego

Lepiej zatrudnić samodzielną księgową czy wynająć biuro księgowe?

Wszystko zależy od tego, jaki typ działalności oraz jaki mamy system zarządzania. Dla osób, które są w dużych rozjazdach i wolą swój biznes zdalnie, zdecydowanie lepszym wyjściem, jest opłacenie biura księgowego. Kontakt z biurem możemy realizować telefonicznie, faktury i potrzebne dokumenty przesyłać mailowo lub ewentualnie podrzucać na wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na wyposażeniu go, w odpowiednie narzędzia do pracy. Księgowa w dużych polskich miastach jak Gdynia, Poznań lub Wrocław będzie łatwa do znalezienia, szczególnie gdy zdecydujemy się na biuro księgowe.