Wiele regionów w Polsce pozostaje słabo rozpoznanymi wśród podróżników. Przeważnie niesłusznie, ponieważ każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś wyjątkowym.

Podobnie rzecz ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy spotka tu coś dla siebie. Pasjonaci historii mają możliwość zwiedzania zamków i starych miast. Są tu także malownicze góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są godne obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, zwięzły przewodnik.

Świętokrzyskie – zamki i spotkania z historią

Teren województwa Świętokrzyskiego odegrał znaczącą rolę w historii naszego kraju. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych pagórków i lasów magnateria budowała zamki. Rozwijał się także handel i klasa miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można podziwiać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych miejsc na mapie musi być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z podstawowych postojów karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto rejon ten jest pełen starych zamków. Część z nich zachowała się w niezłym stanie. Z innych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc pachnie historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien zobaczyć każdy fascynat historii.

Często w okolicy zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to kierunek, który(a) pozwala poczuć ten region w pełni.

Góry, pola, lasy, sady – Świętokrzyskie w pełnej krasie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z pięknych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zatrzymując się w gospodarstwie agroturystycznym mamy opcję próbowania darów ziemii najlepszego gatunku.

Zwiedzanie gospodarstw i przyglądanie się z bliska pracy ich gospodarzy może być świetnym relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są różnymi tajemnicami co czyni je jeszcze bardziej interesującymi. Tutaj również trafimy na najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też czynny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie bądź zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Za to dla chcących regeneracji, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Opisane miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region Polski. Zdecydowanie warto poświęcić kilka dni by sprawdzić jak funkcjonuje agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje gościom.