Gruntowny remont domu przeważnie wiąże się z wymianą podłóg. W takiej samej sytuacji są właściciele mieszkań od dewelopera lub świeżo postawionych domów. Wybór właściwego rodzaju podłogi, a potem idealne położenie jej nie jest wcale takim prostym zadaniem jakby się mogło wydawać. Na co należy spojrzeć przed ułożeniem podłóg, jaki ich rodzaj wybrać i czy trzeba angażować do tego specjalistów?

Przygotowujemy podłoże przed ułożeniem podłogi

Bardzo ważnym momentem w przygotowywaniu podłoża przed układaniem podłóg jest profesjonalne zweryfikowanie czy jest ono równiuteńkie. Jeżeli chcemy położyć podłogę z drewna to możemy sobie pozwolić na 2 milimetry odchyleń przy długości 2 m. Te różnice będziemy w stanie zniwelować podczas montażu. Jeżeli podczas zbierania miary dostrzeżemy większe odchylenia od poziomu to poprawienie posadzki na tym etapie będzie konieczne. Dobrze działają w takich momentach masy samopoziomujące, które mają właściwe wskaźniki.

Jeśli podłoże jest równe to kolejnym krokiem jest sprawdzenie jego wytrzymałości. Jeśli wskaźniki wytrzymałościowe będą za małe to trzeba skorzystać z wzmocnienia w postaci preparatów gruntujących. Trzeba je zawsze dostosować do obecnej jakości podłoża.

W dodatku należy sprawdzić wilgotność oraz hipotetyczne szczeliny w podłożu. Zanim zacznie się montaż podłogi drewnianej niezbędne jest wyszlifowanie podłoża.

Jak wybrać odpowiednie panele?

Zmieniając podłogę w domu musimy dokonać wyboru pomiędzy podłogą drewnianą, a panelami. Wybranie paneli nie jest prostą sprawą, gdyż w sklepach wciąż pojawiają się kolejne modele. Panele bywają wystawiane na działanie obróbki technicznej, szczotkowania lub wybielania i każdy z tych manewrów sprawia, że prezentują się inaczej i mają przeróżne kolory oraz odcienie.

Kupując panele powinno się zwrócić uwagę na klasę ścieralności – im większa cyfra tym atrakcyjniejsza trwałość. Nie znaczy to jednak, że do mieszkania powinniśmy kupować najwyższej klasy panele – przeważnie wystarczające będą klasy AC3 albo AC4.

Następna istotna sprawa to niepodatność na deformacje – jeśli planujemy chodzić po nich w szpilkach, albo układać je w wilgotnych pokojach, to jest to znak, że będziemy potrzebować paneli z lepszą jakościowo płytą HDF, która znajduje się w rdzeniu.

Jeżeli wybrane przez nas panele spełnią każde z tych wymagań, a na dodatek będą odporne na oddziaływanie promieni UV, a lakier do paznokci zmyjemy z nich bez zostawiania ani jednego śladu, oznacza to, że wybraliśmy podłogę dobrą jakościową.

Jakich błędów uniknąć podczas zatrudniania specjalistów

Najmniej pożądana sytuacja jest wtedy, kiedy nabyliśmy doskonałe panele podłogowe ale w trakcie montowania ich w mieszkaniu, popsuliśmy swoją robotę. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji powinno się zatrudnić do tego specjalistów. Najistotniejsze jest znalezienie profesjonalnej firmy, której będziemy pewni. Znajdziemy ją bez wątpienia w Gdańsku. Zanim zatrudnimy ekipę remontową to sprawdźmy ich kwalifikacje i komentarze poprzednich zleceniodawców. Powinniśmy się też dopytać fachowców jakich używają środków chemicznych do przyklejenia paneli. Podobnie spytajmy się o lakier – całkowicie inny zostanie wykorzystany przy drewnie surowym, a inny przy takim już polakierowanym.

Możemy także spytać się o ich procedury – wiedzmy, że zanim bedą położone podłogi to należałoby zmierzyć wilgotność posadzki. Bez tego może się zdarzyć. że spuchnie i odkształci się. Jednakowa sytuacja jest wtedy kiedy specjalista ułoży ją za blisko ściany – wtedy może pękać.

Pamiętajcie, że dobra ekipa do układania podłogi jest równoznaczna z dobrą trwałością tego podłoża. Zdecydowanie znajdziecie taką w Gdańsku.

Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku