W czasie projektowania domu jest wiele kwestii, które muszą być dobrze przemyślane i starannie zaplanowane. Takim przykładem jest instalacja wodno – kanalizacyjna, bez której niewykonalne jest doprowadzenie wody do budynku i rozprowadzenie po pomieszczeniach. Taka instalacja to nie tylko woda bieżąca, czy odprowadzenie nieczystości, ale to także ogrzewanie budynku. Z tego powodu odpowiednie zaplanowanie jej bardzo ważne, ale jednocześnie z pewnością nie łatwe. Prawidłowe wykonanie jest niewątpliwie gwarancją bezawaryjności, ale także długowieczności. Ważna jest też dobra jakość surowców, dlatego warto kupować je w sprawdzonych, wyspecjalizowanych miejscach jak np. hurtownia hydrauliczna. Na pewno ceny uzależnione są od lokalizacji, inne będą w Warszawie, inne z kolei w Gdańsku. Na etapie montażu należy troszczyć się o trwałą jakość połączeń i bezpieczeństwa użytkowania. Dobrze jest wystrzegać się najczęściej popełnianych błędów, gdyż może to skutkować stosunkowo wysokimi kosztami napraw. Na co należy uważać układając instalację wodno – kanalizacyjną?

Instalacja wodno – kanalizacyjna – co należy wiedzieć? 

Instalacje hydrauliczne są fundamentem życia każdego gospodarstwa domowego. W czasie montażu takich instalacji ważne jest używanie odpowiednich uszczelek, które zapobiegną zalaniu mieszkania bądź domu. Montując kanalizację istotne jest, żeby ścieki spływały w sposób grawitacyjny. Dlatego niezbędne jest wykonanie odpowiedniego spadku, który pozwoli na swobodny odpływ. Projektując instalację hydrauliczną podstawą jest prostota. Im mniej łączeń, tym mniejsza szansa, że któreś z nich będzie ciekło. Na szczęście sam montaż instalacji wodno – kanalizacyjnych nie jest kłopotliwy. Dobrym pomysłem jest zakup instalacji, która zwiększa przepływ wody i ścieków. 

Centralne ogrzewanie – najważniejsze informacje

Nie da się komfortowo żyć w domu, w którym nie ma centralnego ogrzewania. Z pewnością jest to jedna z istotniejszych instalacji w domu mieszkalnym. Przed samym montażem trzeba zaplanować gdzie powinien się znajdować piec oraz grzejniki. Odpowiednio wykonana instalacja przebiega w ścianach, omijając otwory drzwiowe. Warto także pamiętać o bezpieczeństwie domowników i zabezpieczyć instalację przed niechcianym skokiem ciśnienia czy temperatury. Ponadto, warto dopilnować odpowiednią szczelność przy połączeniach. Jakakolwiek nieszczelność w tego typu instalacjach niesie za sobą ryzyko kłopotliwego kucia ścian. Oczywiście da się w pewnym stopniu zabezpieczyć całą instalację hydrauliczną dzięki takim urządzeniom jak: naczynia przeponowe, zawory bezpieczeństwa oraz dwufunkcyjne. Wszystkie niezbędne elementy do prawidłowej instalacji można zakupić w hurtowni hydraulicznej, co dodatkowo gwarantuje nam odpowiednią ich jakość.

Co w przypadku awarii? Awaria instalcji wodno – kanalizacyjnej – najistotniejsze informacje

Z całą pewnością nie można wszystkiego przewidzieć i może zdarzyć się awaria, która będzie przyczyną większych usterek. Należy być szczególnie ostrożnym w przypadku instalacji w mieszkaniach, gdyż skutki jakiegokolwiek błędu mogą ponieść także sąsiedzi. Trzeba pamiętać, że odpowiednio zamontowane instalacje powinny być poddawane systematycznym kontrolom. Odpowiednio wcześnie wykryte nieprawidłowości można szybko usunąć i tym samym zapobiec poważnym zalaniom. Na etapie wyboru surowców niezbędnych do zamontowania instalacji wodno – kanalizacyjnej należy zwrócić uwagę na dobrą jakość. Takie elementy znacznie rzadziej ulegają zniszczeniom, dlatego jest mniejsza szansa powstania awarii.  Nie można zapominać, że również okresowe przeglądy mogą okazać się niewystarczające, z tego powodu należy ubezpieczyć mieszkanie od skutków zalania. Czasami taka usterka może zmusić właścicieli do kucia ścian czy gruntownego remontu, co z niewątpliwie będzie wymagało znacznych nakładów pieniężnych. Takie ubezpieczenie może pomocnym wsparciem finansowym w przypadku nieoczekiwanych wypadków. 

Co należy o skupie złomu?

24 grudnia 2021