Skup złomu jest miejscem, gdzie można pozbyć się niepotrzebnych, zalegających rzeczy a oprócz tego zarobić trochę pieniędzy. Poza tym na niektórych złomowiskach, można również zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie niepotrzebnych przedmiotów na skup pomaga w dbaniu o środowisko naturalne. Z tego powodu coraz więcej osób postanawia zawieźć zalegające metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Jednakże nie każdy do końca wie jakie rzeczy można sprzedać w takim miejscu. Czy skup skupuje wszystkie metale? Mało kto zdaje sobie sprawę, że takie rzeczy warto zawczasu odpowiednio przygotować poprzez ich wyczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych papierem. Dlaczego? Ponieważ takie surowce nie mogą zostać przetworzone. Pomimo tego warto włożyć trochę wysiłku, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i otrzymać trochę pieniędzy. 

Czym jest złom?

Często nie wiemy, ile niepotrzebnych metalowych rzeczy zalega nam w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Co to jest złom? Dokładnie mówiąc są to wszelkiego typu odpady nie nadające się do użytku zrobione z metali i ich stopów, które równocześnie mogą zostać przetworzone. Takie niepotrzebne rzeczy mogą zostać stopione i uzyskany z nich metal ponownie użyty. Co dokładnie można oddawać na takim skupie? Zazwyczaj sprzedawane rzeczy to np.: części samochodowe, wszelkiego rodzaju blachy, puszki po napojach, zbrojenia wyjęte z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne czy budowlane. 

Które metale mają wysoką cenę, a które niską?

To, ile zarobimy oddając metale do skupu zależy przede wszystkim od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpopularniejsze, a jednocześnie najczęściej oddawane metale to stal, żeliwo oraz aluminium. Wadą jest to, że ich cena nie jest zbyt wysoka. Można dostać od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, opłaca się je sprzedawać, ponieważ są łatwo dostępne. Ocenia się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zarobić nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zyskać najwięcej? Bezdyskusyjnie najdroższe są metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że są to metale przewodzące ciepło. Kolejną ich zaletą jest bez wątpienia to, że podczas recyclingu praktycznie nie traci się surowca. Ponadto koszty wydobycia tych metali są wielokrotnie wyższe od kosztów recyclingu. 

Jak przygotować materiały do oddania w skupie?   

Przed zawiezieniem metalowych odpadów na złom trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim takie przedmioty powinny być wcześniej dobrze przygotowane, aby cała transakcja przebiegła szybko i bez problemów. Przede wszystkim takie rzeczy muszą być oczyszczone ze zbędnych odpadów jak papier, folia, szkło. Następną ważną kwestią jest właściwa segregacja. Przed udaniem się na złom trzeba osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Na pewno jest to bardziej opłacalne dla osoby, która to sprzedaje. Kiedy jakaś rzecz składa się z kilku metali zostanie on zważony i zakupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z drogiej miedzi, czy cyny. 

Czy samochody także można złomować? 

Sporo skupów, które są do tego przystosowane skupuje także zużyte, popsute samochody. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i poszczególnych części. Często jest to jedyna możliwość na legalne pozbycie się samochodu po dużym wypadku. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na złom trzeba było wnieść opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Obecnie wycofano się z niej i na sprzedaniu wraka można nawet zarobić. 

Czy naprawdę wszystkie metalowe rzeczy można sprzedać na skupie?

Coraz więcej osób oddaje niepotrzebne, metalowe rzeczy na złom. Takie punkty często kupują niemalże wszystko, ale są pewne wyjątki. Jakie dokładnie? W skupach złomu na pewno nie sprzedamy monet które są obecnie w obiegu. Kolejną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem sprzedać na złomie są znaki drogowe, co nie powinno nikogo dziwić. Oczywiście taki punkt nie ma prawa przyjmować również trakcji kolejowych czy tramwajowych, również kiedy możemy udowodnić, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Pomimo tego opłaca się czasami zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i bezwartościowe, metalowe przedmioty oddać na skup złomu. Jest to zdecydowanie bardziej korzystna opcja niż trzymanie w domu. Ważne jest to, że oprócz zarobku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy przedmiot zyska drugie życie.

Jak założyć skup złomu?

Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym coraz więcej osób je otwiera. Na pewno należy posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można składować takie odpady. Aby założyć taką działalność należy uzyskać odpowiednie pozwolenie z gminy gdzie będzie się znajdowało złomowisko. Jeżeli potencjalny przedsiębiorca posiada aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.