Najpierw powinno się dowiedzieć czym konkretnie jest metoda nawadniania kropelkowego, żeby umieć w dowolny sposób rozprawiać o jej zastosowaniach, niezbędnej infrastrukturze i wskazać zalety tego właśnie rozwiązania. Sposób opiera się w swoim założeniu na dość prostej instalacji jaką jest konkretnie przygotowany przewód główny (rura/przewód ogrodowy, przez którą płynie woda) posiadający w liczne pomniejsze kanały wyposażone w mikro otwory/mini zraszacze, które pozwalają dostarczanie wody do każdej rośliny znajdującej się w obrębie działania systemu.

Powinno się zadbać również o to, żeby przy budowaniu konstrukcji wziąć pod uwagę zainstalowanie maszyny oczyszczającego wodę, bo nie powinna być ona w ogóle skażona. Skażona woda jest ogromne zagrożenie dla rozwoju roślin i jeśli będzie zła to o dobrym ich rozwoju możemy absolutnie zapomnieć. Z początku może odnieść wrażenie nieco zawyżonej ceny i zaangażowania w stosunku do płynących z tej sposobu efektów, jednak naprawdę jest zupełnie na odwrót. Metoda nawadniania kropelkowego poleca się w zastosowaniu ich także na ogromnych polach, szklarniach czy sadach jak i w dużo mniejszych prywatnych ogródkach.

W uprawach warzyw takich jak np. ziemniaków lub pomidorów albo owoców tj. truskawek, borówek czy też drzewek owocowych umożliwiają znaczące zmniejszenie wykorzystania wody w celach uprawnych, ponieważ wymagają one bardzo starannie wywarzonego nawadniania, co metoda daje. Rozwiązanie to na mniejszą skalę we własnym ogrodzie poza oszczędnością wody umożliwia także sposób automatyzacji metody, dzięki której możemy dokładnie zorganizować prace ogrodowe, biorąc pod uwagę przy tym tzw. cykle podlewania. Zminimalizowane wydatki związane z nawadnianiem kropelkowym to tylko kolejny pozytywny aspekt.

W obu przypadkach wykorzystanie tejże metody całkowicie uniezależnia nas od faktu czekania na zbawienny deszcz, na który w innych okolicznościach moglibyśmy wyczekiwać niczym zbawienia dla naszych roślin. Nad całym konstrukcją trzeba sprawować czynną nadzorem, dzięki której wyróżniamy dwa rodzaje działań, a mianowicie jest to nic innego jak profilaktyka i usuwaniem uszkodzeń. Zapobieganie jest niczym innym jak nadzorem i ocenieniem sprawności instalacji, czyli stwierdzanie jej poprawnego działania lub też nie dzięki obserwacji. Usuwanie dysfunkcji to z kolei nic innego jak usuwanie problemu przez, co rozumiemy udrożnianie niedrożnych przewodów lub wymiana zużytego lub zepsutego filtra, oraz wszystkich innych części stanowiących część instalacji.

Reasumując wszystkie powyższe opisy i uzasadnienia można śmiało powiedzieć, że metoda nawadniania metodą kropelkowym jest bardzo dobrym rozwiązaniem na każdą skalę. Niezależnie od tego czy stajemy przed ogromną polem czy zdecydowanie mniejszym domowym ogródkiem to kwestie pienieżne, organizacyjne i przy okazji poniekąd także ekologiczne przeważają, stojąc w opozycji przede wszystkim do tradycyjnych metod nawadniania roślin na dużą skalę. Postęp technologiczny, który umożliwił zautomatyzowanie tego rozwiązania w dużej mierze redukuję zaangażowanie czynnika ludzkiego w tychże zadaniach. Odciążeni o ten aspekt możemy skupić się jedynie na nadzorowaniu działania metody i cieszyć się efektami pracy wykonywanej za nas poprzez dobrze skonstruowaną konstrukcję.