Są w życiu takie sytuacje, że w najmniej oczekiwanym momencie atakuje nas przeszywający ból. Jeżeli jest to ból, który nastąpił z przyczyn, które znamy, bo np. męczy nas jakiś uraz który wystąpił niedawno lub skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym wówczas nie musimy się nadmiernie obawiać. Jednak jeśli ból nie ma jednoznacznej, znanej nam przyczyny, nie ma znaczenia gdzie występuje, musimy się nim zająć. Szczególnie w sytuacji, gdy jest to ból głowy lub kręgosłupa. Te drugie, są nazywane “chorobą stulecia”, ponieważ teraz lub za kilka lat będą dotyczyły zdecydowanej części społeczeństwa. Jakie kroki podjąć jeżeli niewiadomo skąd dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Powody bólu kręgosłupa

Każdy ból ma swoją przyczynę, którą trzeba poznać, żeby wdrożyć {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze lub leczenie. Najczęstszymi przyczynami, poprzez które odczuwamy ból w kręgosłupie są:
permanentny stres
u kobiet – zbyt częste chodzenie na szpilkach
zwiększenie się masy ciała
siedzący tryb życia
nie poprawna postawa ciała
uraz po przebytym wypadku
starość
Powodów może być bardzo wiele i w zależności od ich źródła, musimy usunąć czynnik, powodujący dyskomfort. Jeżeli np. będzie to nadwaga lub otyłość, szczególnie ważne będzie stosowanie prawidłowej diety i zredukowanie wagi. Gorzej jest, w momencie, w którym żaden z przedstawionych wyżej czynników nie występuje a pacjent w dalszym ciągu skarży się na dyskomfort. Możemy skarżyć się na bóle kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Co zrobić kiedy, ból się utrzymuje?

Musimy jak najszybciej udać się do specjalisty i dowiedzieć się co dzieję się z naszym kręgosłupem. Lekarz zleci najlepsze badanie, które ułatwia zdiagnozowanie tego typu problemów – rezonans kręgosłupa. Dzięki temu badaniu, jest możliwość zobaczyć wszystkie kręgi oraz trzony w każdym odcinku, a dodatkowo daje możliwość zobaczenia rdzenia kręgowego. Po sprawdzeniu wyników badań fachowiec wprowadza wszystkie działania, które mają na celu uśmierzenie dolegliwości lub pozbycie się go raz na zawsze.

W jaki sposób odpowiednio zadbać o kręgosłup?

Przede wszystkim – pamiętajmy o aktywności fizycznej. Ruch to najbardziej istotna zasada utrzymania dobrego stanu zdrowia, kształtowania postawy i wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zdrowa dieta i utrzymanie prawidłowej wagi, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Pamiętajmy również, że, jeśli mamy pracę przy komputerzealbo mamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, żeby podczas jej wykonywania zadbać o zdrową postawę ciała oraz raz na jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”