Biochemia to krwi to profesjonalne badanie podczas którego osocze pozyskane poprzez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. Co to jest osocze? Osocze składa się w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek a także pozostałych istotnych składników i substancji. Z tego powodu biochemia krwi jest w stanie perfekcyjnie pokazać w jaki sposób pracują szczególne układy.

Co możemy dostrzec dzięki biochemii krwi?

W trakcie biochemii krwi bada się osocze, które pozyskuje się poprzez odwirowanie pobranej od osoby, która poddała się badaniu krwi z żyły. 

Badanie to jest w stanie dokładnie pokazać w jaki sposób konkretne układy i działają konkretne narządy. Biochemię krwi możemy wykonać używając czytnik mikropłytek.

Jakie są profile w badaniu biochemicznych krwi?

Aby ułatwić analizę danych oraz korzystniejszego  zdiagnozowania choroby badania tego typu podzielono na podstawowe profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, w którym oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, w nim natomiast oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,w którym oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, oznacza się w nim: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, oznacza się w nim: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Możemy także sporządzić bardziej szczegółowe profile, np. profil alergiczny, reumatyczny, profil dla ciężarnych, dla dzieci czy też profil przedoperacyjny.

Normy badań biochemicznych – sprawdź jakie są!

W badaniu biochemicznym krwi każdy składnik oceniany jest z osobna ponieważ dla każdego z nich opracowano normy a także sprawdza się korelacje tych składników ze sobą. Pamiętajmy, że normy te mogą się trochę różnić w zależności od laboratorium, gdzie badanie zostało wykonane. W związku z tym pacjent nigdy nie powinien samodzielnie poddawać analizie wyników badań. Jedynie lekarz ma kompetencje aby wyniki poddać analizie.

Co warto wiedzieć o biochemii krwi w ciąży?

Badania prenatalne, które są nieinwazyjne obejmują na przykład biochemiczne badania krwi. Badanie te polegają na tym, aby pobrać krew kkobiety ciężarnej oraz zbadać w niej stężenia określonych składników i substancji. Poziom niektórych substancji obecnych w krwi kobiety w ciąży dowodzi o określonych wadach płodu. Połączenie badań biochemicznych kobiety w ciąży wraz z jej wiekiem umożliwia specjalnemu programowi komputerowemu policzyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wrodzonych płodu. To badanie krwi ma charakter przesiewowy, co oznacza, że może je wykonać każda kobieta w ciąży. Niemniej jednak w Polsce przeprowadzenie tych badań jest  możliwe na NFZ jedynie jeżeli lekarz podejrzewa wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto dodać także że badania biochemiczne krwi u ciężarnych zależą od czasu trwania ciąży:

  • test PAPP-A – przeprowadza się między 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  wykonuje się wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – jest to połączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży oraz testu potrójnego w 15.–20. tygodniu ciąży. 

Schody - wymiana stopni

14 kwietnia 2022