W ostatnim czasie bardzo często rozmawia się o tematach ekologicznych i dobrych dla środowiska możliwościach. Coraz częściej mamy do czynienia z opakowaniami, które trafią do recyklingu, ograniczeniami, które dotyczą wykorzystywania plastiku. Do tego dokładamy jeszcze takie urządzenia jak panele fotowoltaiczne oraz elektrownie wodne albo wiatrowe. To wszystko ma pomóc naszej planecie i doprowadzić do tego, ażeby bardziej korzystać z dobrodziejstw natury, i nie produkować większej ilości trujących czynników. Pompy ciepła z roku na rok są coraz bardziej popularne. Jakie są plusy z ich posiadania?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które do funkcjonowania wykorzystuje w środowisku naturalnym potencjał. Najczęstszym źródłem mocy dla pom ciepła są wody gruntowe, sam grunt a także powietrze. Takowa instalacja składa się z dwóch fragmentów – górnego i dolnego, a jej działanie opiera się właśnie na przepompowywaniu z dolnego źródła energii do górnego. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń:

Każde z tych rozwiązań cechuje się różnym źródłem ciepła dolnego. Wszystko zależy od tego, w którym regionie mieszkamy i jakie są nasze wymagania dotyczące temperatury, taki rodzaj pompy możemy zainstalować w naszym domu.

Korzyści z posiadania pompy ciepła.

Wyposażenie domu w pompę ciepła ma kilka korzyści, które powinien poznać każdy, kto jest zainteresowany kupnem takiego urządzenia. Najlepszymi przykładami są:

  • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska, dzięki niej w pełni wykorzystujemy to, co dała nam natura – powietrze i woda. Co z tego wynika – nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego.
  • Oszczędność – budując albo remontując dom musimy przygotować się na ogromne wydatki na wszystkich etapach budowy. Podejmując decyzję o montażu pompy ciepła, mamy pewność, że zainwestowane środki zwrócą się nam w następnych latach. W pierwszej kolejności dlatego, iż pompy ciepła wytrzymują około 30 lat, a po drugie – nie musimy martwić się już kupnem opału. Jest to ogromne odciążenie budżetu, ponieważ nowe reguły UE dotyczące emisji gazów, już wkrótce wykluczą różne typy opału.
  • Stu procentowe bezpieczeństwo dla nas i naszej rodziny – pompy ciepła są w pełni bezpieczne. Nie grozi nam żaden wybuch, tak jak w przypadku źródeł ciepła, napędzanymi paliwami stałymi.
  • Pompy ciepła są niewielkich rozmiarów, dzięki temu potrzebują mniejszej powierzchni a także są niezwykle łatwe w montażu – nie musimy się zatem zamartwiać dodatkowymi opłatami, które pokryją przygotowanie odrębnego pokoju – może to być jakiekolwiek pomieszczenie gospodarcze.

Biuro w stylu boho

21 sierpnia 2022