Gałąź budowlana rozwija się bardzo szybko. Popyt na budownictwo nie maleje, a firm oferujących swoje usługi w tej branży nieustannie przybywa. Aby podołać wciąż rosnącemu zapotrzebowaniu na materiały budowlane, hurtownie muszą bardzo dokładnie zaplanować swój asortyment. Najwygodniej dla klienta byłoby, gdyby można było kompleksowo zaopatrzyć się w materiały potrzebne do wybudowania domu – od tradycyjnej cegły, aż do wyposażenia łazienek czy kuchni. Oczywiście poszukując odpowiednich materiałów budowlanych oprócz dobrej jakości, trzeba zwracać także uwagę na cenę. Budowa domu z pewnością nie jest małym wydatkiem i w takiej sytuacji liczy się każda złotówka. Dlatego należy rozeznać się na rynku budowlanym i znaleźć odpowiednią hurtownię, która posiada pełen asortyment, dobrej jakości produkty budowlane a także rozsądną cenę. Te wszystkie warunki sprawią, że niełatwe zadanie jakim jest budowa własnego domu, stanie się choć trochę łatwiejsze. 

Z jakich materiałów zbudowany jest dom?

Wiele ludzi musi podjąć ważną, życiową decyzję jaką jest budowa lub zakup własnego domu. Kiedy już podejmą decyzję o budowie, oprócz wielu formalności muszą zmierzyć się ze znalezieniem odpowiednich fachowców a także kupnem niezbędnych materiałów budowlanych. Istotne, aby budynek od samego początku powstawał z dobrych, wytrzymałych produktów, które zapewnią niezawodność i funkcjonalność przez lata. Po postawieniu domu nowy właściciel z pewnością chciałby móc się do niego wprowadzić i spokojnie mieszkać, zamiast martwić się o ewentualne poprawki i następne remonty. Dlatego już w momencie planowania zakupów warto wybrać dobrą hurtownię, w której przyszły właściciel domu będzie mógł kompleksowo się zaopatrzyć. Jakie materiały są niezbędne przy budowie fundamentów? Najistotniejsze z nich to:
  • cement,
  • piasek,
  • stal zbrojeniowa,
  • bloczki betonowe.
Oczywiście, nie można także zapomnieć o styropianie do ocieplenia fundamentów, rurach kanalizacyjnych, foliach do fundamentów i wiele innych. Z każdym kolejnym etapem budowy domu takich materiałów będzie coraz więcej. W kolejnych krokach niezbędne będą cegły lub pustaki, zaprawy, rury i kable do przyłączy, drewniane belki czy inne materiały do budowy dachu. Lista jest bardzo obszerna i o ile beton warto zamówić w profesjonalnej wytwórni, tak wszelkiego rodzaju kable, rury, folie, tynki można kupić w hurtowni budowlanej.

Wykończenie wnętrza domu – najistotniejsze materiały

Kiedy zakończy się podstawowy etap budowy domu, uzyskamy wszystkie pozwolenia a także niezbędne przyłącza zostaną już podłączone można przejść do kolejnego etapu czyli wykończenia wnętrz. Uważa się, że jest to najkosztowniejszy moment budowy nowego domu. Oczywiście wszystko zależy od użytych materiałów a także wizji właścicieli. Niektórzy starają się od razu wyremontować całość i dopiero wtedy wprowadzić się do takiego domu, inni z kolei robią to etapami remontując poszczególne pomieszczenia już po zamieszkaniu. Materiały potrzebne przy wykańczaniu domu także można kupić w dobrej hurtowni budowlanej, są to:
  • farby,
  • podłogi,
  • armatura łazienkowa,
  • płytki,
  • listwy,
  • grzejniki.
Oczywiście ta lista niezbędnych produktów jest znacznie dłuższa i uwazględnia ona zarówno produkty, przy których bardzo ważna jest jakość jak np. podłogi oraz takie, przy których nie jest ona istotna, czyli np. taśma malarska.

Hurtownia, sklep, czy market – gdzie opłaca się kupić produkty budowlane?

Chcąc zakupić w materiały budowlane zazwyczaj mamy do wyboru trzy rozwiązania: sklep budowlany, hurtownia budowlana lub market. Z całą pewnością każde z tych opcji ma swoje minusy i plusy, które należy dokładnie rozważyć. Market budowlany oferuje bardzo rozbudowany wybór, ale nie zawsze można spotkać tam materiały renomowanych producentów. Zazwyczaj też jakość obsługi klienta jest niższa niż w sklepie. Hurtownia natomiast, oferuje trochę mniejszy asortyment niż market, ale znacznie bardziej dba o jakość obsługi klientów, częściej też można liczyć na fachową radę. W przypadku sklepu budowlanego to jego główną zaletą jest to, że można go spotkać w mniejszych miejscowościach jak np. Kartuzy – materiały budowlane. Najczęściej market, czy hurtownia zlokalizowane są w dużych miastach. Niestety wadą sklepu budowlanego jest to, że możemy spotkać się tam ze znacznie wyższą ceną oraz mniejszym wyborem. Sklepy budowlane często oferują dobrą jakość produktów i zawsze służą fachową radą. Z tego powodu wybierając odpowiednie źródło zaopatrzenia warto zrobić rozeznanie w okolicy, oraz sprawdzić dostępność niezbędnych produktów. Jeśli nieruchomość położona będzie w małej miejscowości, gdzie trudno o miejsce gdzie można kupić materiały, warto pojechać do dużego miasta. Wybudowanie domu jest inwestycją na lata, dlatego warto zatroszczyć się, aby materiały z jakich będzie wybudowana były jak najlepszej jakości.