Ostatnimi czasy zatrudnianie architekta wnętrz staje się coraz częściej spotykane. Dzięki niemu nasze mieszkanie zyska nie tylko nowy wygląd, ale również zmieni się na bardziej ustawne. Cennik tych wykonawców nie jest zawsze taki sam. Jest inny w zależności od miasta lub zakresu pracy. Co również oddziałuje na finalny koszt takiego serwisu? Jakiej ceny możemy spodziewać się w Warszawie?

Wpis dzęki wsparciu Michał Strawa – architekt wnętrz z Warszawy.

Kim jest architekt wnętrz i czym się zajmuje?

Architekt wnętrz wykonuje projekty lokali. W jego pracy nie chodzi tylko o piękne rozstawienie mebli, ale również nadanie wnętrzu praktyczności. Architekci po studiach posiadają również pojęcie o materiałach wykończeniowych, potrafią tworzyć rysunki techniczne, rzuty, wizualizacje przestrzeni. Architekci bardzo dobrze potrafią używać zaawansowane programy graficzne. Dobrze jest nie mylić architekta wnętrz z projektantem albo dekoratorem. Ten pierwszy posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby pracować jako projektant oraz dekorator nie jest wymagane posiadanie wykształcenia.

Za co zapłacisz więcej – projekt domu czy mieszkania?

Zazwyczaj ważna jest wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Z pewnością koszt za projekt kawalerki będzie się różnił od domku piętrowego. Tutaj sprawa może być lekko podchwytliwa, ponieważ zazwyczaj architekt weźmie większą opłatę za 1m2 za zaprojektowanie kawalerki niż domu. Spowodowane jest to tym, że w domach zazwyczaj jest dużo miejsca i jest dużo więcej możliwości w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast liczy się każdy jeden metr i kawałek przestrzeni. Zaaranżowanie funkcjonalnej przestrzeni w malutkim mieszkaniu wymaga o wiele więcej pracy.

Nie znaczy to jednak, że plan mieszkania będzie droższy niż dużego domu. Architekci zazwyczaj wyznaczają cenę za metr a kawalerka jest przecież o wiele mniejsza niż dom.

Co jeszcze składa się na cennik architekta wnętrz?

Oprócz rodzaju i wielkości projektowanego lokalu ważne są kwalifikacje i doświadczenie architekta. Projektant wnętrz to zawód otwarty, oznacza to, że mimo tego, że istnieją studia w zakresie architektury wnętrz – nie ma obowiązku kończyć ich, aby projektować wnętrza. Na rynku na pewno znajdzie się wiele osób, które oferują te usługi a nie mających żadnej wiedzy na ten temat. Warto więc sprawdzić jak długo jest on na rynku, czy posiada jakiekolwiek opinie za aranżację domów w Warszawie i czy posiada wykształcenie kierunkowe.

Ostatnią istotną rzeczą jaka sprawia, że ceny projektu różnią się jest jego zakres. Możesz zakupić u projektanta zrobienie projektu koncepcyjnego albo kompleksowego. Projekt kompleksowy zapewnia niewątpliwie więcej niż pierwszy rodzaj projektu, a mimo wszystko zawiera jego elementy. W ramach tego otrzymujesz różne możliwości układów pokoi, aranżację wyposażenia wnętrza, propozycje tworzyw wykończeniowych, ale także wizualizację lokalu oraz pełną dokumentację techniczną.