Nowy właściciel domu lub mieszkania cześniej czy później styka się z ważnym dylematem – jak udekorować okolice okien? Oferta na rynku jest szeroka – od zwykłych firan, poprzez rolety zwijane, żaluzje drewniane i aluminiowe, aż po rolety rzymskie. Z pewnością tego typu ozdoba okienna musi pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale również osłaniać wnętrze przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy ciekawskim okiem sąsiadów. Każda z propozycji dostępnych w sprzedaży ma swoje minusy i zalety. Dobór właściwej zależny jest od aranżacji wnętrz, rozmiaru okna, zasobności portfela. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest roleta rzymska, która robiona jest w wielu różnych wersjach, dzięki czemu jest uniwersalna i sprawdzi się niemal wszędzie. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są minusy i zalety rolety rzymskiej? Jak znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszego mieszkania? Gdzie można kupić roletę rzymską?

Czym się odznaczają rolety rzymskie?

Roleta rzymska jest zasłoną okienną bardzo często zamawianą przez posiadaczy domów oraz mieszkań. Łączy ona w sobie przytulność firan i praktyczność rolet zwijanych. To, co ją odznacza, to wyjątkowe marszczenia, które powstają podnosząc roletę do góry. Jest to niezwykle ciekawy element ozdobny. Rolety rzymskie występują na rynku w wielu opcjach kolorystycznych, czy wielu odmianach tkanin. W zależności od surowca z jakiego są wyprodukowane, pełnią głównie funkcję ozdobną, albo osłaniającą przed słońcem. Rolety rzymskie można kupić gotowe, lub wyprodukowane na wymiar, dzięki czemu można je dopasować prawie do każdego okna.

Rolety rzymskie – jakie posiadają wady, a jakie plusy?

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie zyskały dużą popularność, mimo to jak każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i plusy. Do ich najważniejszych plusów należą przede wszystkim wyjątkowe walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom powstającym w czasie podnoszenia rolety. Co więcej można tu również wymienić dopasowanie niemal do każdego typu wnętrza – to dzięki dużemu wyborowi materiałów, oraz kolorystyki. Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość ich łatwego czyszczenia. Trzeba je zdjąć i umieścić w pralce, czego nie można zrobić ze zwykłymi roletami. Tak wiele zalet, sprawia, że można nimi udekorować każde wnętrze. Jak widać ten typ rolet posiada wiele korzyści, a jakie są jego minusy? Najważniejszy z nich to cena. Rolety rzymskie, szczególnie te robione na wymiar w Warszawie nie są tanie. Co więcej rolety rzymskie przez swoje charakterystyczne marszczenia bardzo łatwo się kurzą, a po ich upraniu mogą powstać się nieestetyczne zagniecenia. Rolety rzymskie najlepiej prezentują się na niezbyt szerokich oknach. Na tych wyjątkowo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej dobrze prezentującej się w naszym wnętrzu na pewno trzeba przemyśleć wszystkie minusy i plusy, i dopasować takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Do jakich wnętrz najbardziej pasują rolety rzymskie

Rolety rzymskie są niezwykle funkcjonalne i doskonale wpasują się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i firmach. Urozmaicony wybór barw sprawia, że mogą nadać pomieszczeniom elegancji, jak i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne. Rolety rzymskie są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią tradycyjne firanki, ale także dla tych, które nie są przekonane do zwijanych rolet. Mogą być wyjątkowym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, a także delikatnych pokoi dziecięcych. Idealnie sprawdzą się także w sypialni – trzeba jedynie dopasować materiał, który dobrze zaciemnia. Rolety rzymskie mogą również wyglądać jak zwykła firanka – trzeba wybrać odpowiedni materiał.

Rolety rzymskie – gotowe czy na zamówienie?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno w wersji gotowej – dla standardowych okien, jak i na zamówienie – dla niestandardowych wymiarów. W przypadku rolet na wymiar wybór tkanin jest zdecydowanie szerszy, ale trzeba liczyć się także z większą ceną. Istotne, żeby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać estetycznie, jeśli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Jeżeli gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie należy oszczędzać – na pewno lepiej zamówić roletę szytą na wymiar.